Μονόπλευρο το ενδιαφέρον στο ματς στο «Ραμόν Σάντσεθ Πιχθουάν», με την Σεβίλλη να ψάχνει το τρίποντο, με το οποίο θα βρεθεί στην 4η θέση και το +3 από την Χετάφε, έστω και με ένα αγώνα περισσότερο.

Τρεις αγωνιστικές για το φινάλε και καταστροφικό για την Σεβίλλη το 0-1 της περασμένης εβδομάδας στην έδρα της Τζιρόνα, καθώς δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την ήττα της Χετάφε στο «Ανοέτα» από την Σοσιεδάδ, στη μάχη που δίνουν οι δύο ομάδες μαζί με την Βαλένθια για την 4η θέση. Κατώτερη του αναμενόμενου η Σεβίλλη στο ματς με την Τζιρόνα, στο οποίο δεν απείλησε ιδιαίτερα την αντίπαλο της και στο οποίο μάλιστα ηττήθηκε πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ. Το τέρμα που έκανε την διαφορά, στο εξηκοστό δεύτερο λεπτό, σημειώνοντας πως η Τζιρόνα είχε και ένα οριζόντιο δοκάρι. Έντεκα νίκες, τρεις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Σεβίλλη, σε 17 ματς στο πρωτάθλημα στο «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο 30χρονος Αργεντινός μέσος, Μπανέγα.

Στην άλλη πλευρά, πέντε αγωνιστικές χωρίς τρίποντο για τη Λεγκανές, σημειώνοντας πάντως πως με το 0-0 της περασμένης εβδομάδας στο «Μπουτάρκε» με την Θέλτα, η «μικρή» ομάδα της Μαδρίτης σφράγισε την παραμονή. Σε παθητικό ρόλο η Λεγκανές στο μεγαλύτερο μέρος του ματς με την πολύ πιο απειλητική Θέλτα, απειλώντας ελάχιστα, μένοντας ικανοποιημένη στο φινάλε, με τον ένα, αλλά πολύτιμο βαθμό. Τρεις νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και δέκα ήττες για τη Λεγκανές, σε 17 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Μπουτάρκε», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Σεβίλλη και μία ισοπαλία, σε τρία ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας τη Λεγκανές, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Φαβορί η Σεβίλλη, αλλά πολύ χαμηλή η τιμή που την συνοδεύει. Ψάχνοντας κάτι πιο ελκυστικό, θα ποντάρω στην επικράτηση της από το πρώτο ημίχρονο, εκτιμώντας πως θα θέλει να διώξει από νωρίς την πίεση, καθώς δεν έχει περιθώρια νέας απώλειας βαθμών.