Τρεις αγωνιστικές για το φινάλε και μονόπλευρο, θεωρητικά, το ενδιαφέρον στο μίνι βασκικό ντέρμπι στο «Μεντιθορόθα», καθώς η Αλαβές είναι αυτή που έχει τις περισσότερες ελπίδες, σε σχέση φυσικά με την Σοδιεδάδ, για να «κλέψει» την 7η θέση από την Αθλέτικ Μπιλμπάο.

Επτά αγωνιστικές χωρίς τρίποντο για την Αλαβές, μετά και το 1-1 της περασμένης εβδομάδας στο μίνι βασκικό ντέρμπι με την Αθλέτικ Μπιλμπάο στο «Σαν Μαμές», βλέποντας να κινδυνεύει να μείνει εκτός Ευρώπης, την στιγμή που στις αρχές του 2ου γύρου φαινόταν πως δύσκολα θα τερμάτιζε κάτω από την 7η θέση. Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο στο ντέρμπι στο «Σαν Μαμές», με την Αθλέτικ Μπιλμπάο μπροστά στο σκορ στο σαράντα ένα, βλέποντας όμως την Αλαβές να ισοφαρίζει σε μια φάση διαρκείας στα καρέ των γηπεδούχων, με κοντινό πλασέ του Μπόρχα Μπαστόν, στο τεσσαρακοστό πέμπτο λεπτό. Πιο πεσμένος ο ρυθμός στην επανάληψη, με τις δύο ομάδες από μία μόλις ευκαιρία, δείχνοντας ικανοποιημένες στο φινάλε από τη μοιρασιά των βαθμών. Έξι νίκες, οκτώ ισοπαλίες και τρεις ήττες για την Αλαβές, σε 17 ματς στο πρωτάθλημα στο «Μεντιθορόθα», ενώ σταθερά εκτός, οι στόπερ Ροντρίγκο Έλι και Μαριπάν και ο επιθετικός Ρολάν.

Στην αντίπερα όχθη, 2-1 φιλοξενώντας την Χετάφε, βλέποντας την Σοσιεδάδ όχι μόνο να επιστρέφει στα τρίποντα μετά από πέντε αγωνιστικές, αλλά να «καθαρίζει» ταυτόχρονα με την υπόθεση παραμονή. Επιπλέον, στο -6 από την Αθλέτικ Μπιλμπάο, χωρίς όμως να υπάρχουν βλέψεις για την 7η θέση. Δύο πρόσωπα για την Σοσιεδάδ στο ματς με την Χετάφε, με την βασκική ομάδα να είναι καλύτερη μέχρι το πεντηκοστό τρίτο λεπτό, χρονικό σημείο που βρέθηκε με προβάδισμα δύο τερμάτων από το κοντινό πλασέ του Ογιαρζάμπαλ, ενώ αδικαιολόγητα παθητική μετά το 2-0, δίνοντας την ευκαιρία στην αντίπαλο της να μπει απρόσμενα στον αγώνα. Το 1-0 από τα έντεκα βήματα στο είκοσι ένα από τον Γουίλιαν Ζοσέ, το 2-1 από την Χετάφε ένα λεπτό πριν το φινάλε, ενώ δικαιολογημένα παράπονα από τη «μικρή» ομάδα της Μαδρίτης για πέναλτι μαρς που της αρνήθηκε ο διαιτητής, παρά το γεγονός πως συμβουλεύτηκε και το VAR. Πέντε νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και επτά ήττες για την Σοσιεδάδ, σε 17 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Ανοέτα», ενώ με πρόβλημα οι μέσοι Ιγιαραμέντι, Γιανουζάι και Θουρουτούθα.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Αλαβές και μία για την Σοσιεδάδ, στις τρεις μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Μεντιθορόθα».

Επιλογή ρίσκου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, αλλά και το ισχυρότερο κίνητρο της Αλαβές, παρά το γεγονός πως οι γηπεδούχοι τρέχουν αρνητικό σερί.