Το σπουδαιότερο ματς του σημερινού προγράμματος, βλέποντας την πρωταθλήτρια Παλμέιρας να έρχεται από το στραβοπάτημα στην έδρα της νεοφώτιστης CSA και την Ιντερνασονιάλ από το πρώτο της τρίποντο στο φετινό Μπραζιλεϊράο.

Τέσσερις βαθμοί για την Παλμέιρας στις δύο πρώτες αγωνιστικές, με επιβλητικό 4-0 στην πρεμιέρα φιλοξενώντας την Φορταλέζα, αλλά οδυνηρό, τουλάχιστον βάσει εξέλιξης, 1-1 μεσοβδόμαδα στο «Ρέι Πελέ» του Μασεϊό, απέναντι στη νεοφώτιστη CSA. Μπροστά στο σκορ η Παλμέιρας στο ματς με την CSA, στο ένατο λεπτό, με εντός περιοχής σουτ του Ραφαέλ Βέιγκα, έχοντας μάλιστα ευκαιρίες στην συνέχεια για ένα δεύτερο τέρμα. Παρόλα αυτά, δύο επιθέσεις από την πεισματάρα CSA σε όλο τον αγώνα, έχοντας στην μία δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση φάουλ και στην άλλη το 1-1, σε μια φάση διαρκείας στην περιοχή της Παλμέιρας. Ακολουθεί, η εντός έδρας μονομαχία με την Σαν Λορέντζο, για την τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Κόπα Λιμπερταδόρες, στην οποία η Παλμέιρας ακόμα και με ισοπαλία τερματίζει στην 1η θέση του 6ου γκρουπ. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, 2-1 για την Ιντερνασιονάλ μεσοβδόμαδα φιλοξενώντας την Φλαμένγκο, βλέποντας την ομάδα του Πόρτο Αλέγκρε να σπάει το ρόδι στο φετινό πρωτάθλημα, μετά το 0-2 της πρεμιέρας στην «Αρένα Κοντά» του Σαπεκό από την τοπική Σαπεκοένσε. Μπροστά στο σκορ η Ιντερνασιονάλ στο ματς με την Φλαμένγκο στο πέμπτο μόλις λεπτό, με καρφωτή κεφαλιά του Γκερέρο, αλλά αδικαιολόγητη η καθίζηση της μετά το 1-0, δίνοντας την ευκαιρία στην αντίπαλο της να κυριαρχήσει και να φτάσει στο 1-1 στο εξήντα. Το τέρμα πάντως της Φλαμένγκο φαίνεται πως «ξύπνησε» την Ιντερνασιονάλ, η οποία πήρε στο τελευταίο ημίωρο τα ηνία του ματς, έχοντας ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και ένα δοκάρι, αλλά και το 2-1 στο εβδομηκοστό έβδομο λεπτό, με εκτός περιοχής σουτ του 21χρονου Αργεντινού μέσου, Σαραφιόρε. Χωρίς ενδιαφέρον το ματς που ακολουθεί για την τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Κόπα Λιμπερταδόρες στην έδρα της Ρίβερ Πλέιτ, καθώς η Ιντερνασιονάλ έχει εξασφαλίσει την πρωτιά στο 1ο γκρουπ. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Έξι νίκες για την Παλμέιρας, τρεις για την Ιντερνασιονάλ και μία ισοπαλία, στις δέκα μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την «βερντάο», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Προβάδισμα στην πρωταθλήτρια Βραζιλίας, Παλμέιρας, η οποία θα θέλει να αφήσει πίσω της το στραβοπάτημα με τη νεοφώτιστη CSA και η οποία στο «σπίτι» της, με τα επιθετικά ξεσπάσματα που έχει, μπορεί να λυγίσει οποιονδήποτε αντίπαλο, ακόμα και την σκληροτράχηλη Ιντερνασιονάλ.