Στο «Ελ Τενιέντε» της Ρανκάγκουα, το πρώτο χρονικά και ταυτόχρονα σπουδαιότερο ματς του σημερινού προγράμματος, με την σκληροτράχηλη και ιδιαίτερα επικίνδυνη στο «σπίτι» της, Ο΄Χίγκινς, να αποτελεί ένα αρκετά δύσκολο αντίπαλο για την πρωταθλήτρια και πρωτοπόρο Κατόλικα.

Ήττα με 0-2 την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Ουνιόν Λα Καλέρα, βλέποντας την Ο΄Χίγκινς με το αποτέλεσμα αυτό, να «υποχωρεί» στην 7η θέση και το -11 από την κορυφή και την σημερινή της αντίπαλο. Μοιρασμένο και με σπουδαίες ευκαιρίες το πρώτο ημίχρονο το ματς στην έδρα της Ουνιόν Λα Καλέρα, περισσότερες πάντως για τους γηπεδούχους, με τις δύο ομάδες όμως να μην καταφέρνουν να βρουν δίχτυα, μένοντας φυσικά στο 0-0. Εντελώς διαφορετική όμως η εικόνα του ματς στην επανάληψη, με την Ουνιόν Λα Καλέρα καλύτερη και ταυτόχρονα πιο τυχερή, ειδικά στην φάση του πρώτου της τέρματος στο εβδομηκοστό ένατο λεπτό, φτάνοντας απόλυτα δίκαια στη νίκη. Τρεις νίκες και μία ήττα για την Ο΄Χίγκινς, σε τέσσερα ματς στο πρωτάθλημα στο «Ελ Τενιέντε», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα για την Κατόλικα, μετά και το 3-1 της προηγούμενης αγωνιστικής φιλοξενώντας την Κονσεπσιόν, βλέποντας την πρωταθλήτρια Χιλής στο +4 από την 2η στον βαθμολογικό πίνακα, Ουνιόν Λα Καλέρα, παρά το γεγονός πως έχει υποχρεώσεις και στην φάση των ομίλων του Κόπα Λιμπερταδόρες. Μπροστά στο σκορ η Κατόλικα στο ματς με την Κονσεπσιόν στο δέκατο όγδοο λεπτό, με διαγώνιο σουτ του Φουενσαλίδα, με την «απάντηση» όμως από την αντίπαλο της στο τριάντα ένα. Παρόλα αυτά, κυρίαρχος η Κατόλικα μετά το 1-1, φτάνοντας με υπομονή στο 2-1 στο εβδομήντα επτά με κεφαλιά του Χουέρτα και στο 3-1, δύο λεπτά αργότερα, με ψύχραιμο πλασέ του Βαλένσια. Πέντε νίκες για τους «σταυροφόρους», σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Σαν Κάρλος ντε Αποκίντο», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Έξι νίκες για την Ο΄Χίγκινς, τέσσερις για την Κατόλικα και τρεις ισοπαλίες, στις 13 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Ελ Τενιέντε», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Με το πόδι στο γκάζι η Κατόλικα, παρά το γεγονός πως έχει όπως προαναφέρθηκε υποχρεώσεις και στο Κόπα Λιμπερταδόρες. Παρόλα αυτά, πολύ σκληρός αντίπαλος η Ο΄Χίγκινς στο «Ελ Τενιέντε», ενώ ακολουθεί ματς που έχει χαρακτήρα «τελικού» πρόκρισης για την Κατόλικα στην έδρα της Γκρέμιο, στην τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Κόπα Λιμπερταδόρες.