Στο «Καστελάο» της Φορταλέζα το τελευταίο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με την γηπεδούχο Σεαρά να έρχεται από την ήττα στο Μπέλο Οριζόντε από την κυπελλούχο Βραζιλίας, Κρουζέιρο, την στιγμή που η Ατλέτικο Μινέιρο θα ψάξει για την τρίτη της νίκη στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές του νέου πρωταθλήματος.

Τρεις βαθμοί για την Σεαρά στις δύο πρώτες αγωνιστικές, καθώς μετά το επιβλητικό 4-0 της πρεμιέρας στο «Καστελάο» σε βάρος της νεοφώτιστης CSA, γνώρισε την ήττα με 0-1 μεσοβδόμαδα στο Μπέλο Οριζόντε από την κυπελλούχο Βραζιλίας, Κρουζέιρο. Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Κρουζέιρο, με σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν, με σπουδαιότερη πάντως το χαμένο πέναλτι του Ρικάρντο Μπουένο για την Σεαρά, στο δέκατο ένατο λεπτό. Στο ίδιο τέμπο και στην επανάληψη, με την Κρουζέιρο όμως απλά πιο τυχερή, με το τέρμα που έκανε την διαφορά, στο πεντηκοστό λεπτό. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, έξι βαθμοί για την Ατλέτικο Μινέιρο, με 2-1 στην πρεμιέρα φιλοξενώντας τη νεοφώτιστη Αβαΐ, ενώ το ίδιο σκορ μεσοβδόμαδα στο Ρίο σε βάρος της Βάσκο, βλέποντας την ομάδα του Μπέλο Οριζόντε να μετριάζει τις εντυπώσεις από την κακή της εικόνα στην φάση των ομίλων του Κόπα Λιμπερταδόρες. Μπροστά στο σκορ η Ατλέτικο Μινέιρο στο ματς με την Βάσκο, κόντρα στην ροή του αγώνα, με ένα εκπληκτικό εκτός περιοχής σουτ του Ελίας, στο πεντηκοστό ένατο λεπτό, με το 1-1 όμως από την αντίπαλο της, στο εξήντα έξι. Παρόλα αυτά, σύμμαχος της Ατλέτικο Μινέιρο η τύχη στο συγκεκριμένο ματς, φτάνοντας στο 2-1 και πάλι κόντρα στην ροή του αγώνα, με περίτεχνο πλασέ του Τσαρά. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης, περιμένοντας πάντως κάποιες αλλαγές, καθώς ακολουθεί το ματς της τελευταίας αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Κόπα Λιμπερταδόρες στην Βενεζουέλα με την Ζαμόρα.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Σεαρά και μία ισοπαλία, σε τρία ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Ατλέτικο Μινέιρο.

Αρκετά αμφίρροπη αναμέτρηση, με ιδιαίτερα δύσκολη την προσέγγιση της με σημείο. Ο παράγοντας έδρα αυτό που ποντάρει η Σεαρά όχι μόνο στο σημερινό ματς, αλλά και γενικότερα στο φετινό πρωτάθλημα, σημειώνοντας επίσης πως αδικείται από το 0-1 στο Μπέλο Οριζόντε από την Κρουζέιρο, ενώ τρομερά αποτελεσματική στις δύο πρώτες αγωνιστικές η Ατλέτικο Μινέιρο.