Τρεις αγωνιστικές για το φινάλε και πολύ σπουδαίο βαθμολογικά το ματς στο «Αλφόνσο Πέρεθ», καθώς με νίκη η Χετάφε θα βρεθεί πολύ κοντά στην κατάκτηση της πολυπόθητης 4ης θέσης, την στιγμή που η Τζιρόνα βρίσκεται στο +2 από την επικίνδυνη ζώνη.

Με σκυμμένο το κεφάλι η Χετάφε την προηγούμενη αγωνιστική στο «Ανοέτα», στη μονομαχία της με την Σοσιεδάδ (1-2), με θετικό πάντως για τη «μικρή» ομάδα της Μαδρίτης, πως διατήρησε την 4η θέση, καθώς τόσο η Σεβίλλη όσο και η Βαλένθια, γνώρισαν την ήττα από την Τζιρόνα και την Έιμπαρ, αντίστοιχα. Επιπλέον, μεγάλο «δώρο» από τη Λεγκανές την Παρασκευή, καθώς η συμπολίτισσα της πέρασε σαν σίφουνας από το «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν», δίνοντας την ευκαιρία στην Χετάφε με νίκη να βρεθεί στο +3 από την Σεβίλλη. Ανύπαρκτη η Χετάφε τόσο στο πρώτο ημίχρονο όσο και στις αρχές της επανάληψης στο ματς με την Σοσιεδάδ, στο οποίο είδε την βασκική ομάδα να παίρνει προβάδισμα δύο τερμάτων, στο πεντηκοστό τρίτο λεπτό. Εντελώς διαφορετική πάντως η εικόνα της στο τελευταίο ημίωρο, έστω και αν άργησε να αντιδράσει, μειώνοντας το σκορ ένα λεπτό πριν το φινάλε, με αριστοτεχνικό πλασέ του Σάιζ, έχοντας μάλιστα δικαιολογημένα παράπονα για πέναλτι μαρς που της αρνήθηκε ο διαιτητής, παρά το γεγονός πως συμβουλεύτηκε και το VAR. Δέκα νίκες, δύο ισοπαλίες και πέντε ήττες για την Χετάφε, σε 17 ματς στο πρωτάθλημα στο «Αλφόνσο Πέρεθ», ενώ με πρόβλημα, ο Πορτογάλος αριστερός μπακ, Αντούνες.

Στην άλλη πλευρά, πολύτιμο 1-0 φιλοξενώντας την Σεβίλλη, βλέποντας την Τζιρόνα όχι μόνο να παίρνει βαθιά βαθμολογική ανάσα, αλλά να βάζει τέλος ταυτόχρονα σε ένα μεγάλο αρνητικό σερί, καθώς είχαν προηγηθεί έξι συνεχόμενες ήττες. Πιο εύκολη η επικράτηση της Τζιρόνα στο ματς με την Σεβίλλη, σε σχέση με αυτό που δείχνει το υπέρ της αποτέλεσμα, καθώς όχι μόνο δεν ένιωσε κάποιο ιδιαίτερο κίνδυνο, αλλά είχε ταυτόχρονα ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και ένα οριζόντιο δοκάρι, για περισσότερα γκολ. Το τέρμα που έκανε την διαφορά, με πλασέ του Πόρτου σε άδειο σχεδόν τέρμα, στο εξηκοστό δεύτερο λεπτό. Έξι νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και επτά ήττες για την Τζιρόνα, σε 17 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Μοντιλίβι», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο αριστερός μπακ Μουνιέσα.

Προϊστορία: Απόλυτη ισορροπία στο ρεκόρ, σε τρία ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες την τελευταία δεκαετία στο «Αλφόνσο Πέρες», με 4-1 για την Χετάφε το 2013, 2-0 για την Τζιρόνα το 2016, ενώ 1-1 στη μονομαχία τους για το περσινό πρωτάθλημα.

Επιλογή μου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, αλλά και την αποτελεσματικότητα της Χετάφε, ειδικά το τελευταίο διάστημα, στο «Αλφόνσο Πέρεθ». Επιπλέον, επιτυχία σίγουρα το 1-0 της προηγούμενης αγωνιστικής για την Τζιρόνα σε βάρος της Σεβίλλης, εκτιμώντας όμως πως υπάρχει ακόμα μεγάλη πίεση και πως το αποτέλεσμα αυτό δεν έκρυψε τα προβλήματα που υπάρχουν κάτω από το χαλάκι.