Στο «Μορουμπί», ένα από τα πιο σημαντικά ματς του σημερινού προγράμματος, με την Σάο Πάολο σε ρόλο φαβορί φιλοξενώντας την Φλαμένγκο, ψάχνοντας το τρίτο της τρίποντο στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές του Μπραζιλεϊράο. Κάτι το οποίο έχει πετύχει μόνο η Ατλέτικο Μινέιρο, μετά το χθεσινό της 2-1 στην Φορταλέζα σε βάρος της τοπικής Σεαρά.

Δύο νίκες για την Σάο Πάολο στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές, επικρατώντας 2-0 στην πρεμιέρα της Μποταφόγκο στο «Μορουμπί», ενώ 2-1 στην συνέχεια στο «Σέρα Ντουράντα» της Γκοϊανίας σε βάρος της τοπικής Γκοϊάς. Πιο αποτελεσματική η Σάο Πάολο στο πρώτο ημίχρονο της φλύαρης Γκοϊάς, με το 1-0 στο τριάντα ένα, με εντός περιοχής σουτ του Αλεσάντρε Πάτο και το 2-0 πέντε λεπτά αργότερα, με περίτεχνο πλασέ του Ζόνας Τορό. Η μείωση του σκορ ακολούθως από την Γκοϊάς στο σαράντα πέντε, βλέποντας όμως στην επανάληψη την Σάο Πάολο να μην κινδυνεύει καθόλου από τους γηπεδούχους, φτάνοντας σε ένα απρόσμενα εύκολο τρίποντο. Τιμωρημένος για σήμερα, ο δεξιός μπακ, Ιγκόρ Βινίσιους.

Στην άλλη πλευρά, τρεις βαθμοί για την Φλαμένγκο, καθώς μετά το 3-1 της πρεμιέρας φιλοξενώντας την κυπελλούχο Βραζιλίας, Κρουζέιρο, γνώρισε την ήττα με 1-2 στο Πόρτο Αλέγκρε από την Ιντερνασιονάλ. Πίσω στο σκορ η Φλαμένγκο στο ματς στο Πόρτο Αλέγκρε στο πέμπτο μόλις λεπτό, βλέποντας όμως στην συνέχεια να παίρνει τα ηνία του ματς, να έχει ευκαιρίες και να φτάνει τελικά στην ισοφάριση με τον Ντε Αρασκαέτα στο εξήντα. Παρόλα αυτά, αδικαιολόγητη η καθίζηση της στο τελευταίο ημίωρο, δίνοντας την ευκαιρία στην Ιντερνασιονάλ να «ξυπνήσει», να έχει με την σειρά της σημαντικές ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και ένα δοκάρι και να βρει τελικά για δεύτερη φορά το δρόμο για τα δίχτυα στο εβδομηκοστό έβδομο λεπτό. Χωρίς σημαντικές απουσίες η Φλαμένγκο ενόψει της σημερινής αναμέτρησης, περιμένοντας πάντως κάποιες αλλαγές, καθώς ακολουθεί πολύ κρίσιμο βαθμολογικά ματς με την Πενιαρόλ στο Μοντεβιδέο, για την τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Κόπα Λιμπερταδόρες.

Προϊστορία: Πέντε νίκες για την Σάο Πάολο, μία για την Φλαμένγκο και τέσσερις ισοπαλίες, στις δέκα μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Μορουμπί».

Επιλογή μου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, το momentum της Σάο Πάολο, αλλά και το ότι πολύ πιθανό η Φλαμένγκο να είναι αποπροσανατολισμένη λόγω του κρίσιμου αγώνα με την Πενιαρόλ στην πρωτεύουσα της Ουρουγουάης.