Το σπουδαιότερο ματς του σημερινού προγράμματος, ειδικά μετά την χθεσινή ήττα της πρωτοπόρου Κατόλικα στην έδρα της Ο΄Χίγκινς, καθώς η νικήτρια, αν βέβαια υπάρξει, θα βρεθεί σε απόσταση βολής από την κορυφή.

Επικράτηση με 2-0 την προηγούμενη αγωνιστική φιλοξενώντας την Ο΄Χίγκινς, βλέποντας την Ουνιόν Λα Καλέρα με το αποτέλεσμα αυτό, να διατηρεί όχι μόνο την 2η θέση στον βαθμολογικό πίνακα, αλλά ταυτόχρονα και το απόλυτο στο γήπεδο της στο φετινό πρωτάθλημα. Μοιρασμένο και με σπουδαίες ευκαιρίες το πρώτο ημίχρονο στο συγκεκριμένο ματς, περισσότερες πάντως για την Ουνιόν Λα Καλέρα, με τις δύο ομάδες όμως να μην καταφέρνουν να βρουν δίχτυα, μένοντας φυσικά στο 0-0. Εντελώς διαφορετική όμως η εικόνα του ματς στην επανάληψη, με την Ουνιόν Λα Καλέρα καλύτερη και ταυτόχρονα πιο τυχερή, ειδικά στην φάση του πρώτου της τέρματος στο εβδομηκοστό ένατο λεπτό, σε σέντρα σουτ του Ροντρίγκες, ενώ το 2-0 στο ογδόντα δύο, με κοντινό πλασέ του Ζουνίγκα. Πέντε νίκες για την Ουνιόν Λα Καλέρα, σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, απόλυτα δίκαιο, αλλά ταυτόχρονα αγχωτικό 1-0 φιλοξενώντας την Αντοφαγκάσα, το οποίο έφερε την Κόλο Κόλο στην 3η θέση, στο -5 από την πρωταθλήτρια και πρωτοπόρο Κατόλικα και στο -1 από την σημερινή της αντίπαλο. Αυστηρό μονότερμα από την Κόλο Κόλο στο ματς με την Αντοφαγκάστα, στο οποίο είχε σπουδαίες ευκαιρίες και στο οποίο ο γκολκίπερ της αντιπάλου της, κατέβασε, χωρίς υπερβολή τα ρολά, με τη λύτρωση τελικά να έρχεται με κοντινή κεφαλιά του Βαλντίβια, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Απογοήτευση πάντως λίγες μέρες αργότερα, καθώς γνώρισε οδυνηρό αποκλεισμό από την Κατόλικα Κίτο μέσα στο γήπεδο της, στην διαδικασία των πέναλτι, στον 1ο γύρο του Κόπα Σουνταμερικάνα. Δύο νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και μία ήττα για την Κόλο Κόλο, σε πέντε ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Μία νίκη για την Ουνιόν Λα Καλέρα, τέσσερις για την Κόλο Κόλο και μία ισοπαλία, στις έξι μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη.

Επιλογή ρίσκου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, το απόλυτο της Ουνιόν Λα Καλέρα στο γήπεδο της, αλλά και την πιθανή απογοήτευση της Κόλο Κόλο από τον οδυνηρό, όπως προαναφέρθηκε, αποκλεισμό από την κατώτερη, τουλάχιστον ως μέγεθος, Κατόλικα Κίτο από το Εκουαδόρ, στον 1ο γύρο του Κόπα Σουνταμερικάνα.