Το ματς που ολοκληρώνει το πρόγραμμα της 32ης αγωνιστικής, βρίσκοντας την Σετούμπαλ, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στην 14η θέση με 33 βαθμούς, δύο λιγότερους από την 13η Μποαβίστα, με τις δύο αντιπάλους στο +2 και +4 από την επικίνδυνη ζώνη, αντίστοιχα.

Ισοπαλία με 0-0 την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Σάντα Κλάρα, με την Σετούμπαλ ικανοποιημένη, τουλάχιστον βάσει της γενικότερης εικόνας του αγώνα, από τον ένα βαθμό. Σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν στο ματς, με τις δύο ομάδες μάλιστα να έχουν από ένα δοκάρι, ενώ σημείο αναφοράς, πως λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, ο 23χρονος Βενεζουελάνος επιθετικός της Σετούμπαλ, Κάντιθ, κατάφερε να μην στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της Σάντα Κλάρα, μόνος του, σχεδόν πάνω στην γραμμή του τέρματος. Τέσσερις νίκες, έξι ισοπαλίες και πέντε ήττες για την Σετούμπαλ, σε 15 ματς στο πρωτάθλημα στο «Μπονφίμ», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο επιθετικός Μεντί.

Στην άλλη πλευρά, πολύτιμο 3-1 την περασμένη εβδομάδα φιλοξενώντας τη Μορεϊρένσε, βλέποντας τη Μποαβίστα όχι μόνο στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη, αλλά και από νίκη σε ήττα και το αντίστροφο, στις έξι τελευταίες αγωνιστικές. Χαρακτηριστικό μάλιστα, πως οι τρεις νίκες της σε αυτό το διάστημα ήταν στο γήπεδο της και οι ισάριθμες ήττες της, μακριά από το «Ντο Μπέσα». Καλύτερη η Μποαβίστα της Μορεϊρένσε στο μεγαλύτερο μέρος του μεταξύ τους ματς, ανοίγοντας το σκορ στο εικοστό έκτο λεπτό, με κοντινή κεφαλιά του Ομπιόρα, σημειώνοντας πως πριν το 1-0 είχε και οριζόντιο δοκάρι. Το 2-0 ακολούθως στο ογδόντα ένα και το 3-0 πέντε λεπτά αργότερα, με αριστοτεχνική κεφαλιά του Φαλκόνε, ενώ η μείωση του σκορ από τη Μορεϊρένσε στις καθυστερήσεις. Μία νίκη, τέσσερις ισοπαλίες και δέκα ήττες για τη Μποαβίστα, σε 15 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Ντο Μπέσα», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο Νιγηριανός μέσος, Ομπιόρα.

Προϊστορία: Μία νίκη για την Σετούμπαλ, δύο για τη Μποαβίστα και ισάριθμες ισοπαλίες, στις πέντε μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Μπονφίμ», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, Λιγκ Καπ).

Εκ πρώτης όψεως η ισοπαλία δείχνει να είναι βολική για τις δύο ομάδες και στοιχηματικά αυτή που θα ποντάρει η πλειοψηφία του κοινού. Παρόλα αυτά, θα επιλέξω, κόντρα στο ρεύμα, τον «άσο», λόγω προγράμματος, καθώς η Τοντέλα, που βρίσκεται στην επικίνδυνη ζώνη, την επόμενη (προτελευταία) αγωνιστική θα δοκιμαστεί στην έδρα της «καυτής» Σπόρτινγκ, η οποία μετράει πλέον, μετά το εμφατικό 8-1 σε βάρος της Μπελενένσες, δέκα συνεχόμενες νίκες σε όλες τις διοργανώσεις. Με δεδομένο πως η Σπόρτινγκ δεν χαρίζεται σε κανένα, το +4 της Μποαβίστα από την επικίνδυνη ζώνη της δίνει ασφάλεια και πολύ πιθανό να της εξασφαλίσει και την παραμονή την προτελευταία αγωνιστική. Συνεπώς, αυτή που θέλει το κάτι παραπάνω βαθμολογικά είναι η Σετούμπαλ, έστω και αν σε πιθανή ισοβαθμία με την Τοντέλα, υπερτερεί.