Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο συγκεκριμένο ματς, βλέποντας την Χέλσινγκμποργκ να ψάχνει το τρίποντο που θα την απομακρύνει από τις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα, την στιγμή που με νίκη η Τζουργκάρντεν, ανάλογα και με το αποτέλεσμα την ίδια ώρα της Έλφσμποργκ, πολύ πιθανό να πιάσει κορυφή.

Επτά βαθμοί για την Χέλσινγκμποργκ στις έξι πρώτες αγωνιστικές, με σημείο αναφοράς πως όλοι έχουν έρθει στο «Ολίμπια», καθώς μετά και το 0-3 της περασμένης εβδομάδας στην έδρα της Έστερσουντ, μετρά μόνο ήττες μακριά από το γήπεδο της. Κατώτερη του αναμενόμενου η Χέλσινγκμποργκ στο ματς στην έδρα της Έστερσουντ, στο οποίο πέταξε ουσιαστικά λευκή πετσέτα στο πρώτο εικοσάλεπτο, όπου είδε την αντίπαλο της να παίρνει προβάδισμα δύο τερμάτων. Μόνη αντίδραση της Χέλσινγκμποργκ στην συνέχεια, δύο αναιμικά σουτ του Σβένσον, την στιγμή που η αντίπαλος της είχε ένα οριζόντιο δοκάρι, πριν το τρίτο της τέρμα στις καθυστερήσεις. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, 1-2 στο εκτός έδρας ντέρμπι της προηγούμενης αγωνιστικής με την Χάμαρμπι, βλέποντας την Τζουργκάρντεν να γνωρίζει την πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα. Πίσω στο σκορ η Τζουργκάρντεν στο ντέρμπι με την Χάμαρμπι στο δέκα εννέα, το 1-1 με κεφαλιά ψαράκι σε άδειο τέρμα από τον Μπούγια Τουράι στο εικοστό ένατο λεπτό, ενώ εκ νέου το προβάδισμα για την αντίπαλο της, στο τριάντα οκτώ. Μοιρασμένο ακολούθως το ντέρμπι στο δεύτερο ημίχρονο, με το σκορ όμως να μην αλλάζει παρά τις σημαντικές ευκαιρίες των δύο ομάδων. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για την Χέλσινγκμποργκ, μία για την Τζουργκάρντεν και πέντε ισοπαλίες, στις δέκα μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Ολίμπια», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Αρκετά αμφίρροπη αναμέτρηση, με ιδιαίτερα δύσκολη την προσέγγιση της με σημείο. Πολύ σκληρός αντίπαλος για οποιονδήποτε στο «Ολίμπια» η Χέλσινγκμποργκ, με αυτό όμως να μην σημαίνει πως μπορείς να πας εύκολα κόντρα την επικίνδυνη και με ευχέρεια στο σκοράρισμα, Τζουργκάρντεν. Ειδικό στοίχημα τερμάτων, η πιο συνετή επιλογή.