Με την Αλ Γουάντα να έχει το μεγάλο πλεονέκτημα για τη πρωτη θέση, η Αλ Ιτιχάντ καλείται σήμερα να πετύχει μια ακόμα νίκη απέναντι στην ουραγό Αλ Ράιαν και αν κερδίσει θα εξασφαλίσει και μαθηματικά την πρόκριση της στην επόμενη φάση.

Η Αλ Ιτιχάντ βρίσκεται στην 2η θέση της βαθμολογίας με επτα πόντους, έχοντας συγκομιδή 2-1-1 με τέρματα 10-8. Έχει φέρει τρία over 3.5 και ένα under 2.5, ενώ και τα τέσσερα παιχνίδια της στον όμιλο είχαν goal.

Στο προηγούμενο παιχνίδι του ομίλου, απέσπασε ισοπαλία στη Τασκένδη 1-1 και είχε ευκαιρίες για να πάρει ακόμα και τη νίκη.
Την προηγούμενη Πέμπτη ηττήθηκε 2-1 στον τελικό του Κυπέλλου Σαουδικής Αραβίας από την Αλ Ταουόν στις καθυστερήσεις, με τον Αλεξάντερ Πρίγιοβιτς να ανοίγει το σκορ στο 32ο λεπτό.

Απο την άλλη πλευρά η Αλ Ραϊαν έχει γνωρίσει τρεις ήττες στα τέσσερα παιχνίδια του ομίλου, έχοντας μόλις μια νίκη. Με τρεις πόντους χρειάζεται δύο στα δύο και συνδυασμό αποτελεσμάτων για να μπορέσει να κλεψει την 2η θεση. Με βάση την εικόνα της όμως κάτι τέτοιο φαίνεται πολύ δύσκολο.

Ακόμα και αν κερδίσει την Αλ Ιτιχάντ θα πρέπει να πάει να βγάλει διπλό στην Τασκένδη την τελευταία αγωνιστική και ταυτόχρονα να χάσουν οι Σαουδάραβες εντός έδρας από την Ουάχντα.

Οι γηπεδούχοι έχουν φέρει τέσσερα over 2.5 και goal, ενώ στο τελευταίο τους παιχνίδι, ενώ βρέθηκαν να κερδίζουν 3-1 την Αλ Γουαντα, τελικά ηττήθηκαν με 4-3. Έχουν την χειρότερη άμυνα του ομίλου με 12 γκολ παθητικό και αυτό είναι το πιο σημαντικό στοιχείο στη κακή πορεία που έχουν στη διοργάνωση.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι την προηγούμενη Παρασκετή, η Αλ Ράιαν προκρίθηκε στα ημιτελικά του κυπέλλου Κατάρ, σε ένα ματς το οποιο έφτασε στα πέναλτι.

Πρόταση: Η Αλ Ιτιχάντ φαίνεται να είναι καλυτερο σύνολο, από την αντίπαλο της, ενώ έχει και ισχυρό κίνητρο. Οι άμυνες των δύο ομάδων πάντως μπάζουν απο παντού.

Πρόταση: Over 2.5 & goal