Στην Red Bulls Arena η Νέα Υόρκη υποδέχεται το Μόντρεαλ και είναι το φαβορί για την νίκη όχι μόνο γιατί οι Impact χάνουν πολύ από την δυναμική τους μακριά από την έδρα τους αλλά κυρίως επειδή οι “Ταύροι” είναι πολύ δυνατοί μπροστά στο κοινό τους όπου έχουν κερδίσει τα 11/13 τελευταία τους παιχνίδια.

Οι γηπεδούχοι προέρχονται από 3-2 επί των Γκάλαξι σε ένα ματς με αρκετές διακυμάνσεις στο σκορ αφού βρέθηκαν να προηγούνται με 1-0 στην συνέχεια έμειναν πίσω στο σκορ με 1-2 και τελικά με μια νέα ανατροπή και πετυχαίνοντας δυο τέρματα στην επανάληψη πανηγύρισαν τελικά το πολύτιμο “τρίποντο”.

Αυτή μάλιστα ήταν η 2η συνεχόμενη νίκη τους αφού είχε προηγηθεί το 1-0 επί του νεοφώτιστου Σινσινάτι.

Αμφίβολος για τους “Ταύρους” είναι ο Μπράντλεϊ Ράιτ Φίλιπς ο αρχισκόρερ της ομάδας , αλλά με ένα γκολ φέτος σε έξι εμφανίσεις του στο τρέχον πρωτάθλημα, και εάν ο 32χρονος Εγγλέζος φορ δεν τα καταφέρει τότε στην κορυφή της επίθεσης θα ξεκινήσει ο 23ρχρονος Μπράιαν Γουάιτ.

Οι Impact έχασαν από την άλλη ομάδα της Νέας Υόρκης την Σίτι με 0-2 εντός έδρας την περασμένη αγωνιστική σε ένα ματς στο οποίο δεν ήταν απαραίτητα χειρότεροι από τους Yankees αλλά δέχτηκαν τα γκολ σε κομβικά σημεία στο ματς δηλαδή στις αρχές των δυο ημιχρόνων.

Νωρίτερα είχαν κερδίσει με 1-0 το Σικάγο εντός και με 0-3 στην Μασαχουσέτη την Νιου Ίνγκλαντ η οποία ωστόσο στην εκκίνηση του πρωταθλήματος φέτος απογοητεύει.
Δίχως απουσίες της τελευταίας στιγμής οι φιλοξενούμενοι θα παραταχτούν με το

Προϊστορία: Η Νέα Υόρκη έχει κερδίσει στα πέντε πιο πρόσφατα μεταξύ τους παιχνίδια εντός έδρας το Μόντρεαλ ενώ έχει κάνει Over 2,5 τα 5/6.

* Λόγω έδρας θα ποντάρω στον Άσο της Νέας Υόρκης σε απόδοση 1,75. Καθόλου άσχημα.