Πέντε αγωνιστικές για το φινάλε και ξεχωριστό ενδιαφέρον στο ματς στο «Λος Κάρμενες», με την Γρανάδα σε ρόλο φαβορί, ψάχνοντας το τρίποντο που θα την φέρει ακόμα πιο κοντά στην απευθείας άνοδο, την στιγμή που η Τενερίφη βρίσκεται στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη.

Πικρή γεύση, τουλάχιστον βάσει εικόνας, για την Γρανάδα από το 1-1 της προηγούμενης αγωνιστικής στην έδρα της Οβιέδο, με θετικό πάντως πως διατήρησε το +3 από την 3η στον βαθμολογικό πίνακα, Αλμπαθέτε, καθώς η ομάδα του Λουίς Μιγκέλ Ραμίς κόλλησε στο 0-0 φιλοξενώντας τη Νουμάνθια. Χωρίς καμία απολύτως φάση η Γρανάδα στο πρώτο ημίχρονο στο ματς στην έδρα της Οβιέδο, στο οποίο πάντως δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, με εντελώς διαφορετική όμως την εικόνα της στην επανάληψη, όπου κυριάρχησε της αντιπάλου της. Μπροστά στο σκορ στο πενήντα, με εκτός περιοχής σουτ του Φέντε Βίκο, ευκαιρίες ακολούθως για το 2-0 και δικαιολογημένα μάλιστα τα παράπονα της για ένα κακώς ακυρωθέν γκολ, με την «τιμωρία» της όμως να έρχεται δύο λεπτά πριν το φινάλε, μετά από λάθος του στόπερ Χερμάν Σάντσεθ, στη μοναδική επιθετική προσπάθεια της Οβιέδο. Έντεκα νίκες, πέντε ισοπαλίες και δύο ήττες για την Γρανάδα, σε 18 ματς στο πρωτάθλημα στο «Λος Κάρμενες», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, πολύτιμο 2-1 φιλοξενώντας τη Λας Πάλμας, βλέποντας την Τενερίφη όχι μόνο να πραγματοποιεί την ανατροπή, αλλά να παίρνει ταυτόχρονα βαθιά βαθμολογική ανάσα. Πίσω στο σκορ η Τενερίφη στο ντέρμπι με τη Λας Πάλμας στο εξήντα επτά, καταφέρνοντας πάντως στην συνέχεια να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό της πλεονέκτημα, ισοφαρίζοντας αρχικά στο εβδομήντα έξι με κεφαλιά του Κάρλος Ρουίς, πραγματοποιώντας ακολούθως την ανατροπή, τρία λεπτά πριν το φινάλε, με κοντινό πλασέ του Χοσέ Ναράνχο. Δύο νίκες, οκτώ ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Τενερίφη, σε 18 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Ελιοντόρο Ροντρίγκεθ Λόπεθ», ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο 24χρονος μέσος Λουίς Μίγια.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Γρανάδα, σε ισάριθμα ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Τενερίφη, μάλιστα με το ίδιο σκορ (2-1), πρώτα το 2011 και στην συνέχεια το 2018.

Χαμηλός αλλά λογικός ο «άσος», εκτιμώντας πως η Γρανάδα θα εκμεταλλευτεί, εύκολα ή δύσκολα, τον παράγοντα έδρα, ειδικά απέναντι σε ένα αντίπαλο στα μέτρα της.