Δύο αγωνιστικές για το φινάλε και μονόπλευρο το ενδιαφέρον στο συγκεκριμένο ματς, καθώς η Άβες έχοντας απόσταση πέντε βαθμών από την επικίνδυνη ζώνη, έχει ουσιαστικά σωθεί, την στιγμή που με νίκη η Μορεϊρένσε θα «αγκαλιάσει» την 5η θέση.

Βαρύ 0-4 για την Άβες την προηγούμενη αγωνιστική στο «Ντραγκάο» από την Πόρτο, σημειώνοντας πάντως, πως η ήττα αυτή δεν την προβλημάτισε, καθώς το «διπλό» της αδιάφορης Σάντα Κλάρα στην έδρα της εντός επικίνδυνης ζώνης, Τοντέλα, της έδωσε ουσιαστικά την παραμονή. Λευκή πετσέτα για την Άβες στο ματς στο «Ντραγκάο» από το πρώτο ημίωρο, όπου είδε τη «μεγάλη» αντίπαλο της να έχει δύο τέρματα αλλά και ευκαιρίες για περισσότερα γκολ, την στιγμή που ότι θετικό είχε να επιδείξει σε όλο το ματς, ήταν ένα ακίνδυνο σουτ του Βραζιλιάνου δεξιού μπακ – χαφ Ροντρίγκο Άλβες. Δύο ακόμα τέρματα από την Πόρτο στην επανάληψη αλλά και ευκαιρίες από τους «δράκους», με την Άβες ικανοποιημένη, όσο παράξενο και αν ακούγεται, από την έκταση του σκορ. Πέντε νίκες, τρεις ισοπαλίες και οκτώ ήττες για την Άβες, σε 16 ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο Βραζιλιάνος στόπερ Χόρχε Φελίπε.

Στον αντίποδα, τρεις συνεχόμενες ήττες, μετά και το 1-2 της προηγούμενης αγωνιστικής φιλοξενώντας την Ρίο Άβε, με τη Μορεϊρένσε όμως να διατηρεί την 5η θέση, καθώς η Γκιμαράες δεν καταφέρνει να εκμεταλλευτεί τα «δώρα» που της κάνει. Πίσω στο σκορ η Μορεϊρένσε στο ματς με την Ρίο Άβε στο δέκατο ένατο λεπτό, ισοφαρίζοντας όμως με διαγώνιο εντός περιοχής σουτ του Πέδρο Νούνο, στο τριάντα έξι. Ευκαιρίες εκατέρωθεν ακολούθως, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, με την Ρίο Άβε πάντως πιο αποτελεσματική, με το τέρμα που έκανε τελικά την διαφορά στο εξηκοστό έκτο λεπτό. Επτά νίκες, μία ισοπαλία και οκτώ ήττες για τη Μορεϊρένσε, σε 16 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Χοακίμ ντε Αλμέιδα Φρέιτας», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Άβες, μία για τη Μορεϊρένσε και δύο ισοπαλίες, στις πέντε μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Χοακίμ ντε Αλμέιδα Φρέιτας», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Μονόπλευρο όπως προαναφέρθηκε το ενδιαφέρον στο συγκεκριμένο ματς, σημειώνοντας πάντως πως η εικόνα της Μορεϊρένσε και το αρνητικό της σερί δεν σε πείθουν, καθώς διατηρεί την 5η θέση, περισσότερο λόγω του ότι η Γκιμαράες δείχνει τάσεις «αυτοχειρίας».