Το ματς που ανοίγει το πρόγραμμα της 13ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα του Εκουαδόρ, με στόχο της Ντεπορτίβο Κουένκα, την επιστροφή στα τρίποντα, την στιγμή που η Μακαρά, με νίκη θα βρεθεί στο -1 από την πρωτοπόρο Ιντεπεντιέντε Ντελ Βάγε, έστω και με ένα αγώνα περισσότερο.

Πέντε συνεχόμενες ήττες για τη Ντεπορτίβο Κουένκα, μέχρι το ματς της προηγούμενης αγωνιστικής στην έδρα της Φουέρσα Αμαρίγια, εκεί πάντως όπου δόθηκε συνέχεια στο αρνητικό της σερί, καθώς βάσει εικόνας, το μεταξύ τους 2-2, μπορεί να θεωρείται αποτυχία. Πιο συγκεκριμένα, δύο φορές μπροστά στο σκορ η Ντεπορτίβο Κουένκα, στο ένατο και στο τριακοστό έκτο λεπτό, με ισάριθμες «απαντήσεις» όμως από την αντίπαλο της (30΄, 53΄), η οποία μάλιστα έπαιζε για όλο το δεύτερο ημίχρονο, με παίκτη λιγότερο. Τέσσερις νίκες και δύο ήττες για τη Ντεπορτίβο Κουένκα, σε έξι ματς στο πρωτάθλημα στο «Αλεχάντρο Σεράνο Αγκιγιάρ», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο επιθετικός Πίτα.

Στην αντίπερα όχθη, τρεις συνεχόμενες ισοπαλίες με 1-1 για τη Μακαρά, μέχρι την εντός έδρας μονομαχία της προηγούμενης αγωνιστικής με την Άουκας, εκεί πάντως όπου επέστρεψε στα τρίποντα, με το εύκολο υπέρ της 3-0. To 1-0 με κοντινό πλασέ του Εστράδα στο είκοσι τέσσερα, το 2-0 με κεφαλιά του Κορόσο στο πενήντα τρία, ενώ το 3-0 από τον Αργεντινό, Σιαμπιτσέτι, στο εβδομηκοστό ένατο λεπτό. Τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες και μία ήττα για τη Μακαρά, σε έξι ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Μπελαβίστα», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Δύο νίκες για τη Ντεπορτίβο Κουένκα, έξι για τη Μακαρά και τέσσερις ισοπαλίες, στις 12 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Αλεχάντρο Σεράνο Αγκιγιάρ».

Επιλογή ρίσκου το «διπλό», ποντάροντας στο καλύτερο momentum της Μακαρά, αλλά και την καλή προϊστορία της την τελευταία δεκαετία στην έδρα της σημερινής της αντιπάλου.