Σε ρόλο φαβορί η Σπορτ Ρεσίφε φιλοξενώντας στο «Ίλια ντο Ρετίρο» την Φιγκεϊρένσε, ψάχνοντας το πρώτο της τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα, μετά τις δύο συνεχόμενες ισοπαλίες με την Οέστε και τη Μπραγκαντίνο.

Δύο ισοπαλίες με το ίδιο σκορ για την Σπορτ Ρεσίφε στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές, με 1-1 τόσο στην πρεμιέρα φιλοξενώντας την Οέστε, όπου δέχθηκε το γκολ – μαχαιριά από την αντίπαλο της στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, όσο ακολούθως και στην έδρα της Μπραγκαντίνο. Πίσω στο σκορ η Σπορτ Ρεσίφε στο ματς στην έδρα της Μπραγκαντίνο στο πέμπτο μόλις λεπτό, μετά από τραγικό λάθος του γκολκίπερ Μαΐλσον, βλέποντας όμως στην συνέχεια να κυριαρχεί σε όλο το πρώτο ημίχρονο, έχοντας σημαντικές ευκαιρίες, πέρα του 1-1 από το κοντινό πλασέ του Ερνάνι στο είκοσι δύο. Παρόλα αυτά, δικαιολογημένη η καθίζηση της στην επανάληψη, ειδικά στο τελευταίο εικοσάλεπτο όπου επέτρεψε σημαντικές ευκαιρίες στην αντίπαλο της, όταν όμως αμύνθηκε φυσιολογικά, καθώς έπαιζε με παίκτη λιγότερο. Τιμωρημένος για σήμερα, ο αριστερός μπακ –χαφ Γκιγιέρμε Λαζαρόνι.

Στην άλλη πλευρά, δύο ισοπαλίες και για την Φιγκεϊρένσε, με 0-0 στην πρεμιέρα στην έδρα της Γκουαρανί, ενώ 2-2 ακολούθως φιλοξενώντας την Σάο Μπέντο. Πιο απειλητική η Σάο Μπέντο στο πρώτο ημίχρονο στο μεταξύ τους ματς, στο οποίο βρέθηκε δίκαια μπροστά στο σκορ, με πέναλτι στο τεσσαρακοστό πέμπτο λεπτό. Το 1-1 στην συνέχεια στο σαράντα εννέα, με κεφαλιά σε άδειο σχεδόν τέρμα από τον Τόνι, το 1-2 από την Σάο Μπέντο στο εξήντα έξι, ενώ το 2-2 για την Φιγκεϊρένσε, τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε, με ψύχραιμο πλασέ του Ζοάο Ντιόγκο, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε ένα τραγικό λάθος του αντίπαλου γκολκίπερ. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Πέντε νίκες για την Σπορτ και μία για την Φιγκεϊρένσε, στις έξι μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Ίλια ντο Ρετίρο» του Ρεσίφε.

Επιλογή μου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, εκτιμώντας πως αν η Σπορτ Ρεσίφε είναι πιο προσεκτική στο γήπεδο της, σε σχέση φυσικά με το οδυνηρό 1-1 της πρεμιέρας με την Οέστε, εύκολα ή δύσκολα, θα σπάσει το ρόδι στο φετινό πρωτάθλημα.