Προτελευταία αγωνιστική στη LaLiga και μονόπλευρο το ενδιαφέρον στο συγκεκριμένο ματς, βλέποντας την Βαγιαδολίδ να «καίγεται» για το τρίποντο, απέναντι στην ήδη υποβιβασμένη Ράγιο Βαγιεκάνο.

Βαρύ 1-4 για την Ράγιο Βαγιεκάνο την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Λεβάντε, με το οποίο η «μικρή» ομάδα της Μαδρίτης γνώρισε και μαθηματικά τον υποβιβασμό. Ανύπαρκτη στο πρώτο ημίχρονο η Ράγιο Βαγιεκάνο στο συγκεκριμένο ματς, στο οποίο είδε τη Λεβάντε, όχι μόνο να βρίσκει δύο φορές δίχτυα, στο δέκατο τέταρτο και στο τεσσαρακοστό τρίτο λεπτό, αλλά να έχει ευκαιρίες και για περισσότερα τέρματα, με σπουδαιότερη όλων, το χαμένο πέναλτι του Χοσέ Λουίς Μοράλες στο τριάντα. Η μείωση του σκορ ακολούθως, στο εβδομήντα ένα, με κοντινό πλασέ του Άλβαρο Γκαρσία, χωρίς όμως κάτι περισσότερο από την Ράγιο Βαγιεκάνο, η οποία μάλιστα είδε τη Λεβάντε να δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της, με δύο ακόμα τέρματα στο τελευταίο πεντάλεπτο. Πέντε νίκες, έξι ισοπαλίες και επτά ήττες για την Ράγιο Βαγιεκάνο, σε 18 ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ τιμωρημένοι για σήμερα, ο μέσος Μάριο Σουάρεθ και ο επιθετικός Εμπάρμπα.

Στην άλλη πλευρά, πολύτιμο 1-0 φιλοξενώντας την Αθλέτικ Μπιλμπάο, το οποίο σε συνδυασμό της ήττας της Τζιρόνα στη Μαδρίτη από την Χετάφε, έφερε την Βαγιαδολίδ, έστω και οριακά, εκτός επικίνδυνης ζώνης. Καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο η Βαγιαδολίδ στο ματς με την Αθλέτικ Μπιλμπάο, στο οποίο βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο εικοστό πρώτο λεπτό, με εκπληκτικό εκτός περιοχής σουτ του Γουάλντο Ρούμπιο και στο οποίο είχε σημαντικές ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα. Αλλαγή σκηνικού πάντως στην επανάληψη, με την Βαγιαδολίδ σε παθητικό ρόλο, προσπαθώντας να υπερασπιστεί το πολύτιμο για αυτή 1-0, αντέχοντας τελικά στην πίεση της Αθλέτικ Μπιλμπάο. Τέσσερις νίκες, έξι ισοπαλίες και οκτώ ήττες για την Βαγιαδολίδ, σε 18 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Χοσέ Θορίγια», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Ράγιο Βαγιεκάνο, δύο για την Βαγιαδολίδ και μία ισοπαλία, στις έξι μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στη Μαδρίτη, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Επιλογή μου το «διπλό», ποντάροντας στο μεγάλο βαθμολογικό κίνητρο της Βαγιαδολίδ, αλλά και στην απογοητευτική εικόνα της Ράγιο Βαγιεκάνο στο ματς της προηγούμενης αγωνιστικής στην έδρα της Λεβάντε.