Ένα από τα σπουδαιότερα ματς του σημερινού προγράμματος, με την πρωτοπόρο Ατλέτικο Μινέιρο να φιλοξενεί την πρωταθλήτρια Παλμέιρας στο «Μινεϊράο», την έδρα της «μισητής» συμπολίτισσας Κρουζέιρο και όχι στο γήπεδο της, το «Ιντεπεντένσια».

Τέσσερις συνεχόμενες νίκες για την Ατλέτικο Μινέιρο σε όλες τις διοργανώσεις, όλες μάλιστα στο 2-1, με τις τρεις εξ αυτών στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές του Μπραζιλεϊράο και την πιο πρόσφατη μεσοβδόμαδα στην Βενεζουέλα σε βάρος της Ζαμόρα, που της έδωσε εισιτήριο για το Κόπα Σουνταμερικάνα. Μόνη ομάδα επίσης που έχει το απόλυτο στο Μπραζιλεϊράο, επικρατώντας κατά σειρά της Αβαΐ στην πρεμιέρα στο «Ιντεπεντένσια», της Βάσκο ακολούθως στο Ρίο και της Σεαρά την περασμένη εβδομάδα στην Φορταλέζα. Ευκαιρίες εκατέρωθεν στο πρώτο ημίχρονο στο ματς στην έδρα της Σεαρά, με τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ στο είκοσι τέσσερα και το 1-1 από την Ατλέτικο Μινέιρο δύο λεπτά αργότερα. Στο ίδιο τέμπο και στην επανάληψη, με την Ατλέτικο Μινέιρο πάντως πιο τυχερή, με το 2-1 στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με αριστοτεχνική κεφαλιά του Ζαΐρ. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, επτά βαθμοί για την Παλμέιρας στις τρεις πρώτες αγωνιστικές του Μπραζιλεϊράο, βλέποντας την πρωταθλήτρια Βραζιλίας να επικρατεί στα δύο ματς στο γήπεδο της, 4-0 της Φορταλέζα και 1-0 της Ιντερνασιονάλ και να μείνει στο 1-1 ενδιάμεσα αυτών στο Μασεΐό, με την τοπική και νεοφώτιστη στο φετινό πρωτάθλημα, CSA. Καλύτερη η Παλμέιρας στο μεγαλύτερο μέρος του ματς της προηγούμενης αγωνιστικής με την Ιντερνασιονάλ, στο οποίο επικράτησε πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό 1-0, καθώς δεν κινδύνεψε σχεδόν καθόλου, έχοντας μάλιστα ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα. Το τέρμα που έκανε την διαφορά, από την κεφαλιά του Ντέιβερσον στο δέκατο τέταρτο λεπτό, ενώ ακολούθησε μεσοβδόμαδα το εντός 1-0 σε βάρος της Σαν Λορέντζο, με το οποίο η Παλμέιρας όχι μόνο προκρίθηκε στην φάση των «16» του Κόπα Λιμπερταδόρες, αλλά πήρε και την 1η θέση στον 6ο όμιλο. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Πέντε νίκες για την Ατλέτικο Μινέιρο, μία για την Παλμέιρας και πέντε ισοπαλίες, στις 11 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο Μπέλο Οριζόντε, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο, Κόπα Σουνταμερικάνα).

Τρομερά αποτελεσματική η Ατλέτικο Μινέιρο στις τρεις πρώτες αγωνιστικές του φετινού Μπραζιλεϊράο, αλλά απέναντι της σήμερα, η πολύ ποιοτική πρωταθλήτρια Βραζιλίας. Απαγορευτική η προσέγγιση σημείου, με ειδικό στοίχημα τερμάτων, την πιο συνετή επιλογή.