Ματς με πολύ ιδιαίτερο χρώμα στο «Καστελάο» της Φορταλέζα, καθώς στον πάγκο της ομώνυμης ομάδας και αυτός που την ανέβασε στη μεγάλη κατηγορία είναι ο θρυλικός Ροζέριο Σένι (φωτό), ο οποίος είναι φυσικά ο πιο εμβληματικός ποδοσφαιριστής στην ιστορία της Σάο Πάολο.

Τρεις βαθμοί για την Φορταλέζα στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές του φετινού Μπραζιλεϊράο, με βαρύ 0-4 στην πρεμιέρα στην έδρα της πρωταθλήτριας Παλμέιρας, 2-1 ακολούθως φιλοξενώντας την Ατλέτικο Παραναένσε, ενώ 0-1 την περασμένη εβδομάδα στο Ρίο από τη Μποταφόγκο. Σε παθητικό ρόλο η Φορταλέζα στο μεγαλύτερο μέρος του ματς με τη Μποταφόγκο, προσπαθώντας περισσότερο να κρατήσει το μηδέν παρά να απειλήσει την αντίπαλο της, βλέποντας μάλιστα τους γηπεδούχους να έχουν σημαντικές ευκαιρίες, τόσο πριν όσο και μετά το τέρμα που έκανε τη μεταξύ τους διαφορά, στο εβδομηκοστό λεπτό. Ακολούθησε πάντως μεσοβδόμαδα, το εντός 1-0 σε βάρος της 3ης κατηγορίας Σάντα Κρουζ, με το οποίο η Φορταλέζα προκρίθηκε στον τελικό του Κόπα ντο Νορντέστε, όπου θα έχει αντίπαλο τη Μποταφόγκο PB. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, επτά βαθμοί για την Σάο Πάολο, με 2-0 στην πρεμιέρα φιλοξενώντας τη Μποταφόγκο, 2-1 ακολούθως στο «Σέρα Ντουράντα» της Γκοϊανίας της τοπικής Σεαρά, ενώ 1-1 την περασμένη εβδομάδα στο «Μορουμπί», στη μονομαχία της με την Φλαμένγκο. Πικρή γεύση για την Σάο Πάολο στο ματς με την Φλαμένγκο, στο οποίο βρέθηκε πίσω στο σκορ στο όγδοο λεπτό στη μοναδική επιθετική προσπάθεια της αντιπάλου της σε όλο τον αγώνα και στο οποίο ισοφάρισε επτά λεπτά πριν το φινάλε με τον Τσε Τσε, αφού προηγουμένως είχε πολιορκήσει, χωρίς υπερβολή, τους φιλοξενούμενους. Εκτός αποστολής για σήμερα, ο επιθετικός Αλεσάντρε Πάτο.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το πρώτο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία, με γηπεδούχο την Φορταλέζα.

Αρκετά αμφίρροπη αναμέτρηση, με τον ενθουσιασμό και τον παράγοντα έδρα από την πλευρά της Φορταλέζα, να ισοσκελίζουν την ποιοτική υπεροχή της Σάο Πάολο.