Το ματς που ολοκληρώνει το πρόγραμμα της προτελευταίας αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Πορτογαλίας, με τη Μπενφίκα να ψάχνει το τρίποντο που θα της δώσει μαθηματικά τον τίτλο, ανάλογα φυσικά του αποτελέσματος της Πόρτο, λίγες ώρες νωρίτερα στη Μαδέιρα με την τοπική Νασιονάλ.

Αήττητο τεσσάρων αγωνιστικών για την Ρίο Άβε, μετά και το 2-1 της περασμένης εβδομάδας στην έδρα της Μορεϊρένσε, βλέποντας την ομάδα της Βίλα ντο Κόντε να μην δείχνει αδιαφορία, παρά το γεγονός πως δεν έχει κάποιο ουσιαστικό στόχο, έχοντας παίξει μάλιστα ρυθμιστικό ρόλο στη μάχη του τίτλου. Αυτή ήταν άλλωστε, η οποία πριν δύο αγωνιστικές με το εντός 2-2 απέναντι στην Πόρτο, ελαχιστοποίησε τις ελπίδες τίτλου που έχουν οι «δράκοι», με σημείο αναφοράς πως στο συγκεκριμένο ματς κατάφερε να ισοφαρίσει, ενώ μέχρι το ογδοηκοστό τέταρτο λεπτό ήταν 0-2 πίσω στο σκορ. Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο στο ματς στην έδρα της Μορεϊρένσε, με την Ρίο Άβε μπροστά στο σκορ στο δέκατο ένατο λεπτό, με ψηλοκρεμαστό πλασέ του Νούνο Σάντος, ενώ το 1-1 για την αντίπαλο της στο τριάντα έξι. Ευκαιρίες εκατέρωθεν ακολούθως στην επανάληψη, με την Ρίο Άβε όμως πιο αποτελεσματική, με το τέρμα που έκρινε τελικά το ματς στο εξηκοστό έκτο λεπτό, με ψύχραιμο πλασέ του Ζέλσον. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, 5-1 φιλοξενώντας την Πορτιμονένσε, βλέποντας τη Μπενφίκα να φτάνει στην έβδομη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα, πλησιάζοντας ταυτόχρονα ακόμα περισσότερο στον τίτλο. Τέσσερις βαθμοί το ζητούμενο της Μπενφίκα στις δύο τελευταίες αγωνιστικές, πολύ πιθανό και λιγότεροι αν σήμερα η Πόρτο δεν επικρατήσει της Νασιονάλ στη Μαδέιρα, σημειώνοντας επίσης, πως υπερτερεί σε περίπτωση ισοβαθμίας με τους «δράκους». Υποτονική εμφάνιση από τη Μπενφίκα στο 0-0 του πρώτου ημιχρόνου με την Πορτιμονένσε, στο οποίο απείλησε μόλις μία φορά τους φιλοξενούμενους και στο οποίο κινδύνεψε αρκετά από την αντίπαλο της. Υποτονικό μάλιστα και το ξεκίνημα της στην επανάληψη, δίνοντας την ευκαιρία στην Πορτιμονένσε να βρεθεί μπροστά στο σκορ στο πεντηκοστό τρίτο λεπτό. Παρόλα αυτά, καταιγιστική η Μπενφίκα στο τελευταίο ημίωρο, όπου πέτυχε πέντε τέρματα, «ξυπνώντας» μετά το 1-1 του εξηκοστού δεύτερου λεπτού από τον Ράφα Σίλβα. Ο ίδιος παίκτης το 2-1 στο εξήντα έξι, δύο τέρματα στην συνέχεια από τον Σεφέροβιτς (84΄, 88΄), ενώ το 5-1 στις καθυστερήσεις με κεφαλιά του Ζόνας. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Ρίο Άβε, εννέα για τη Μπενφίκα και δύο ισοπαλίες, στις 13 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στην Βίλα ντο Κόντε, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο, Λιγκ Καπ).

Απελπιστικά χαμηλή η τιμή που συνοδεύει τη Μπενφίκα, ειδικά στην έδρα της παραγωγικής το τελευταίο διάστημα Ρίο Άβε, η οποία μάλιστα δεν χαρίζεται, τουλάχιστον βάσει εικόνας και αποτελεσμάτων στις πρόσφατες αγωνιστικές, σε κανένα.