Το ματς που ολοκληρώνει το πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής, με τη Νόρκεπινγκ «κολλημένη» με τις ισοπαλίες, καθώς είναι η ομάδα που μετρά της περισσότερες στο νέο πρωτάθλημα, πέντε τον αριθμό, την στιγμή που με τρίποντο η Γκέτεμποργκ, θα βρεθεί στην 2η θέση και το -1 από την πρωτοπόρο Μάλμε.

Μόλις μία ήττα στο νέο πρωτάθλημα η Νόρκεπινγκ, το 1-3 της πρεμιέρας στην έδρα της Χέλσινγκμποργκ, βλέποντας πάντως στην συνέχεια, να πανηγυρίζει μόλις ένα τρίποντο, το προ τεσσάρων αγωνιστικών 4-3 στο γήπεδο της σε βάρος της Φάλκενμπεργκ, στο οποίο μάλιστα πέτυχε το νικητήριο τέρμα στις καθυστερήσεις και πέντε ισοπαλίες. Τελευταίο αγωνιστικό δείγμα για τη Νόρκεπινγκ, το 0-0 της περασμένης εβδομάδας στην έδρα της Έλφσμποργκ, στο οποίο είχε παθητικό ρόλο στο μεγαλύτερο μέρος του ματς και στο οποίο πάντως έμεινε ευχαριστημένη στο τέλος από τον ένα βαθμό. Μία νίκη, το 4-3 που προαναφέρθηκε σε βάρος της Φάλκενμπεργκ και δύο ισοπαλίες, το 0-0 με την ΑΪΚ και το 1-1 με τη Μάλμε για τη Νόρκεπινγκ, σε τρία ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, δύο συνεχόμενα τρίποντα και ενεργητικό επτά τερμάτων για την Γκέτεμποργκ στις δύο αγωνιστικές προηγούμενες αγωνιστικές, με 3-0 αρχικά φιλοξενώντας την ΑΪΚ και 4-2 ακολούθως την περασμένη εβδομάδα στην έδρα της Σίριους. Μπροστά στο σκορ η Γκέτεμποργκ στο ματς με την Σίριους στο δεύτερο μόλις λεπτό, με κοντινό πλασέ του Γεωργιανού επιθετικού Καραϊσβίλι (φωτό), αλλά ανατροπή ακολούθως από την αντίπαλο της, πριν να ολοκληρωθεί μάλιστα το πρώτο ημίωρο. Παρόλα αυτά, ανώτερη και τρομερά αποτελεσματική στην επανάληψη, με το 2-2 στο πενήντα ένα, το 3-2 στο εβδομήντα επτά και το 4-2 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με κοντινό πλασέ του Νίγκρεν. Αυτή ήταν και η πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα μακριά από το «Ούλεβι», μετρώντας επιπλέον μία ισοπαλία (Κάλμαρ 1-1) και δύο ήττες (Εσκιλστούνα 1-3, Τζουργκάρντεν 1-2), σε τέσσερα συνολικά εκτός έδρας ματς, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για τη Νόρκεπινγκ, μία για την Γκέτεμποργκ και τρεις ισοπαλίες, σε οκτώ ματς την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη.

Αδικαιολόγητος ο τίτλος του φαβορί για τη Νόρκεπινγκ, τουλάχιστον στο σετ των τιμών, ειδικά από την στιγμή που δε μπορεί να ξεκολλήσει από τις ισοπαλίες, ειδικότερα όταν η Γκέτεμποργκ έχει ευχέρεια στο σκοράρισμα, έχοντας βρει δίχτυα και στα επτά φετινά της ματς, ανεξάρτητα αποτελέσματος.