Στο Renato Dall Ara η Μπολόνια υποδέχεται την Πάρμα στο πέσιμο της αυλαίας της 35ης ημέρας σε μια αναμέτρηση ανάμεσα σε δυο ομάδες που φαίνεται πως καταφέρνουν τελικά να “σώσουν” την χρονιά αλλά χρειάζονται ακόμη κάποιους βαθμούς για να ανασάνουν οριστικά.

Οι “ροσομπλού” πάλεψαν στο Μιλάνο αλλά τελικά ηττήθηκαν με 2-1 από την Μίλαν ωστόσο όπως εξελίχθηκε το ματς η ομάδα του Σίνισα Μιχαϊλοβιτς είναι απογοητευμένη αφού δεν μπόρεσε να αντιδράσει ειδικά μετά την αποβολή του Πακετά στο 74ο λεπτό και ενώ στο φινάλε ήλθαν και δυο αποβολές για τους φιλοξενούμενους.
Την κόκκινη κάρτα αντίκρισαν οι: Σανσόνε- Ντάικς οι οποίοι βέβαια δεν υπολογίζονται απόψε από τον Σέρβο τεχνικό.
Πλέον το αποψινό ματς παίρνει χαρακτήρα “τελικού” για την Μπολόνια που θα ψάξει το “τρίποντο” που θα την φέρει στους 40 βαθμούς και στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη δυο αγωνιστικές πριν το φινάλε.

Ο Μιχαϊλοβιτς , ο οποίος έχει παίξει καθοριστικό ρόλο στην αναρρίχηση της ομάδας βαθμολογικά από τον Ιανουάριο που ανέλαβε ,παρατηρεί πως η ομάδα του είναι νευρική στην τελική προσπάθεια στα τελευταία παιχνίδια και δούλεψε όλη την εβδομάδα σε αυτή την κατεύθυνση.

Η Πάρμα ταξίδεψε στο Renato Dall Ara αγνοώντας το “τρίποντο” από τις αρχές Μαρτίου όταν είχαν επικρατήσει με 1-0 της Τζένοα αλλά και με “προίκα” τις πέντε διαδοχικές ισοπαλίες που αριθμούν στα αντίστοιχα πιο πρόσφατα παιχνίδια τους στην κατηγορία με τελευταίο το “χορταστικό” 3-3 που παραχώρησαν στην Σαμπντόρια.

Απέναντι στους Γενοβέζους προηγήθηκαν με 1-0 με γκολ από τα αποδυτήρια αλλά γρήγορα επίσης βρέθηκαν με δυο γκολ πίσω αφού με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα έχαναν με 1-3.
Στα μισά της επανάληψης ωστόσο πέτυχαν δυο γκολ σε ένα 4λεπτο και τουλάχιστον “έσωσαν” τον βαθμό της ισοπαλίας σε ένα ματς που είχε στο φινάλε και μια αποβολή εκατέρωθεν.
Για την ομάδα του Ρενάτο Ντ΄ Αβέρσα αποβλήθηκε ο Σλοβάκος χαφ Κούτσκα και βέβαια δεν υπολογίζεται απόψε όπως και οι: Αντονίνο Μπαριλά, Γκαλιόλο, Γκράσι, Τζόναθαν Μπιαμπιανί, Ρομπέρτο Ινγκλέζε και ο Νικολά Σκιαπακάσε.

Προϊστορία: Η Μπολόνια δεν έχει χάσει από την Πάρμα την τελευταία εφταετία. Τα 9/13 πιο πρόσφατα μεταξύ τους ματς τα χει κερδίσει η Μπολόνια όπως και τα 6/7 τελευταία στο Renato Dall Ara!

* Η Μπολόνια τελευταία παρουσιάζεται αρκετά αξιόπιστη στην έδρα της. Μην ξεχνάμε πως μετράει πέντε διαδοχικές νίκες μπροστά στο κοινό της. Στο 1,84 ο Άσος στο διαδίκτυο. Για τους πιο τολμηρούς σε combo με τα πάνω από δυο τέρματα ( 2,80). Fan bet και με το ακριβές σκορ 2-1 (9.00).