Ο επαναληπτικός ανάμεσα στις δύο ομάδες για τα προημιτελικά του νεοσύστατου Κόπα ντε λα Σούπερλιγκα, βλέποντας την Τίγκρε να έχει σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης, μετά το υπέρ της 2-0 στην πρώτη τους κόντρα το Σάββατο στο γήπεδο της.

Αξίζει να σημειωθεί, πως στα προημιτελικά του Κόπα ντε λα Σουπερλίγκα έχει ισχύ στον κανόνα του εκτός έδρας γκολ, ενώ σε περίπτωση ίδιου αποτελέσματος, επικράτησης δηλαδή της Ράσινγκ με 2-0, ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι. Καλύτερη η Τίγκρε στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτο ματς, έχοντας σημαντικές ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και ένα δοκάρι, πριν ανοίξει το σκορ, με το 1-0 στο πενήντα τρία, με περίτεχνη ατομική προσπάθεια του Μοντίγιο, ενώ το 2-0 ένα λεπτό πριν το φινάλε, με εντός περιοχής σουτ του Γκονζάλες.

Δύο ισοπαλίες για την Ράσινγκ στον προηγούμενο γύρο σε βάρος της Εστουδιάντες, με 1-1 το πρώτο μεταξύ τους ματς στη Λα Πλάτα, ενώ 0-0 στον επαναληπτικό στο «Πρεσιντέντε Περόν», βλέποντας φυσικά την πρωταθλήτρια Αργεντινής να φτάνει στην πρόκριση λόγω του εκτός έδρας γκολ. Στην άλλη πλευρά, ένας γύρος περισσότερος για την Τίγκρε, η οποία ξεκίνησε από τον 1ο και όχι από τον 2ο όπως η πρωταθλήτρια Αργεντινής και η οποία ξεπέρασε με μεγάλες ανατροπές τα εμπόδια των δύο ομάδων της Σάντα Φε. Πιο συγκεκριμένα, 0-0 στον 1ο γύρο στο «κοιμητήριο των ελεφάντων» με την Κολόν, επικρατώντας ακολούθως 3-2 στον επαναληπτικό στο γήπεδο της, πραγματοποιώντας μάλιστα, εννέα λεπτά πριν το φινάλε τη μεγάλη ανατροπή, έχοντας νωρίτερα βρεθεί 0-2 πίσω στο σκορ. Εντός έδρας ήττα με 1-2 στην συνέχεια, στο πρώτο ματς του 2ου γύρου με την Ουνιόν, με την Τίγκρε όμως να επικρατεί 3-1 της αντιπάλου της στην Σάντα Φε, παρά το γεγονός πως βρέθηκε πίσω στο σκορ στο τέταρτο μόλις λεπτό.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για την Ράσινγκ, δύο για την Τίγκρε και ισάριθμες ισοπαλίες, στις οκτώ μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Πρεσιντέντε Περόν».

Πιο «πεινασμένη» για την πρόκριση η Τίγκρε, αλλά και γενικότερα για διάκριση στην συγκεκριμένη διοργάνωση, τουλάχιστον βάσει των όσων έχει δείξει όχι μόνο στο πρώτο ματς με την Ράσινγκ αλλά και στους δύο προηγούμενους γύρους. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει αυτόματα πως μπορούμε να πάμε κόντρα και την πρωταθλήτρια Αργεντινής μέσα στο «σπίτι» της, στο οποίο φέτος παραμένει αήττητη σε 14 ματς σε όλες τις εντός συνόρων διοργανώσεις. Eιδικό στοίχημα τερμάτων η επιλογή μου, κρατώντας πιο επιφυλακτική στάση, αποφεύγοντας ταυτόχρονα το ρίσκο με σημείο.