Ο επαναληπτικός ανάμεσα στις δύο ομάδες για τα προημιτελικά του νεοσύστατου Κόπα ντε λα Σούπερλιγκα, βλέποντας την Ατλέτικο Τουκουμάν να έχει ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης, μετά το υπέρ 3-0 στο πρώτο ματς στο «Πρεσιντέντε Χοσέ Φιέρο».

Αξίζει να σημειωθεί, πως στα προημιτελικά του Κόπα ντε λα Σουπερλίγκα έχει ισχύ στον κανόνα του εκτός έδρας γκολ, ενώ σε περίπτωση ίδιου αποτελέσματος, επικράτησης δηλαδή της Ρίβερ Πλέιτ με 3-0, ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι. Πιο απειλητική η Ρίβερ Πλέιτ στο πρώτο ημίωρο στο ματς στο «Πρεσιντέντε Χοσέ Φιέρο», με την Ατλέτικο Τουκουμάν όμως αυτή που βρήκε δίχτυα, με το 1-0, κόντρα στην ροή του αγώνα, με πλασέ του Μπαρμπόνα, στο τριακοστό πέμπτο λεπτό. Σαν να μην έφτανε αυτό όμως για την σαστισμένη από αυτή την εξέλιξη Ρίβερ Πλέιτ, καθώς η Ατλέτικο Τουκουμάν έφτασε στο 2-0 τρία λεπτά αργότερα, με κοντινή κεφαλιά ψαράκι του Τολέδο. Η ίδια μάλιστα εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο, με την Ρίβερ Πλέιτ να έχει ευκαιρίες για να μειώσει το σκορ και την Ατλέτικο Τουκουμάν να φτάνει στο 3-0, κόντρα στην ροή του αγώνα, στο εβδομηκοστό ένατο λεπτό και πάλι με τον Τολέδο, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε ένα τραγικό λάθος του γκολκίπερ Αρμάνι.

Πρόκριση σε βάρος της Αλντοσίβι για την Ρίβερ Πλέιτ στον προηγούμενο γύρο, με 1-1 το πρώτο μεταξύ τους ματς στην έδρα της αντιπάλου της, ενώ 6-0 ακολούθως στον επαναληπτικό του «Μονουμεντάλ». Στον αντίποδα, το εμπόδιο της Ταγέρες αυτό που ξεπέρασε η Ατλέτικο Τουκουμάν, η οποία ηττήθηκε 2-3 στο πρώτο μεταξύ τους ματς στην Κόρδοβα, αλλά επικράτησε 2-0 στην συνέχεια στον επαναληπτικό στο «Πρεσιντέντε Χοσέ Φιέρο». Σημείο αναφοράς, πως ο Τολέδο έχει βρει ήδη πέντε φορές δίχτυα, τρεις στα δύο ματς με την Ταγέρες και δύο στο 3-0 του πρώτου αγώνα με την Ρίβερ Πλέιτ.

Προϊστορία: Μοιρασμένο απόλυτα το ρεκόρ, σε τρία ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες την τελευταία δεκαετία στο «Μονουμεντάλ», με 3-1 για την Ρίβερ Πλέιτ το 2009, 2-0 για την Ατλέτικο Τουκουμάν το 2011, ενώ ισοπαλία με 2-2 το 2017.

Εκτίμηση μου, πως η Ρίβερ Πλέιτ θα «κυνηγήσει» τη μεγάλη ανατροπή και στην συνέχεια, αν φυσικά δεν τα καταφέρει, μία νίκη γοήτρου. Η Ατλέτικο Τουκουμάν βέβαια δεν είναι Αλντοσίβι, την οποία η Ρίβερ διέσυρε στον προηγούμενο γύρο, πιθανολογώντας πως και αυτή από την πλευρά της θα ψάξει για κάποιο ή κάποια τέρματα.

Πρόταση: Over 3,5