Με στόχο να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα αλλά και να απομακρυνθεί από την επικίνδυνη ζώνη η Χέλσινγκμποργκ, την στιγμή που η πρωταθλήτρια ΑΪΚ βρίσκεται στην 5η θέση και το -3 από την πρωτοπόρο Μάλμε.

Οδυνηρό, τουλάχιστον βάσει εικόνας, 0-1 το Σάββατο στην έδρα της Κάλμαρ, με το οποίο η Χέλσινγκμποργκ παρέμεινε μακριά από τα τρίποντα για πέμπτη συνεχόμενη αγωνιστική και ταυτόχρονα χωρίς βαθμό σε τέσσερα ματς μακριά από το γήπεδο της. Καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του ματς Χέλσινγκμποργκ, έχοντας μάλιστα τέσσερις πολύ σημαντικές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, δύο με τον Λάντγκρεν και από μία από τους Γιόνσον και Μπιάρνασον (φωτό), βλέποντας όμως την «τιμωρία» της να έρχεται τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε, σε μια από τις λιγοστές επιθετικές προσπάθειες της Κάλμαρ. Δύο νίκες (Νόρκεπινγκ 3-1, Χάμαρμπι 2-1) και ισάριθμες ισοπαλίες (Σούντσβαλ 1-1, Τζουργκάρντεν 1-1) για την Χέλσινγκμποργκ, σε τέσσερα ματς στο πρωτάθλημα στο «Ολίμπια», ενώ με πρόβλημα, ο 35χρονος μέσος Φάρνερουντ.

Στην άλλη πλευρά, σπουδαίο 2-0 για την ΑΪΚ στο εκτός έδρας ντέρμπι μίσους με την Τζουργκάρντεν, το οποίο έδωσε την ευκαιρία στην πρωταθλήτρια Σουηδίας να σκαρφαλώσει στην 5η θέση και το -3 πλέον από την πρωτοπόρο Μάλμε. Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο στο ντέρμπι με την Τζουργκάρντεν, με ευκαιρίες εκατέρωθεν αλλά χωρίς γκολ, βλέποντας όμως την ΑΪΚ να είναι πιο αποτελεσματική στην επανάληψη και να φτάνει δίκαια στο υπέρ της 2-0, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ελιονούσι, ο οποίος ήταν ο σκόρερ και των δύο τερμάτων της. Το 1-0 στο πενήντα ένα, με σουτ από το σημείο περίπου του πέναλτι, ενώ το 2-0 στο εξηκοστό τρίτο λεπτό με ψηλοκρεμαστό πλασέ. Αυτό μάλιστα ήταν και το πρώτο φετινό της «διπλό», μετρώντας επιπλέον μία ισοπαλία (Νόρκεπινγκ 0-0) και δύο ήττες (Έρεμπρο 1-2, Γκέτεμποργκ 0-3), σε τέσσερα συνολικά ματς στο φετινό πρωτάθλημα, μακριά από το γήπεδο της. Τιμωρημένος για σήμερα, ο 17χρονος επιθετικός Τζακ Λάνε.

Προϊστορία: Έξι νίκες για την Χέλσινγκμποργκ, μία για την ΑΪΚ και δύο ισοπαλίες, στις εννέα μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Ολίμπια», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, Σούπερ Καπ).

Πολύ δυνατή στο «Ολίμπια» η Χέλσινγκμποργκ, στο οποίο έχει μαζέψει και τους οκτώ βαθμούς που έχει στο φετινό πρωτάθλημα και στο οποίο έχει καλή προϊστορία την τελευταία δεκαετία με την ΑΪΚ, χωρίς αυτό πάντως να σημαίνει πως μπορούμε να πάμε εύκολα κόντρα την αποτελεσματική το τελευταίο διάστημα, πρωταθλήτρια Σουηδίας.