Σε ρόλο φαβορί η Μιγιονάριος φιλοξενώντας την Ουνιόν Μαγκνταλένα, ψάχνοντας το δεύτερο της συνεχόμενο τρίποντο στην φάση των ομίλων των πλέι οφ, μετά το 2-1 της Κυριακής στην έδρα της Αμέρικα Κάλι.

Αξίζει να τονιστεί, πως από φέτος άλλαξε ο τρόπος διεξαγωγής των πλέι οφ στην Κολομβία και δεν υπάρχουν διπλά νοκ άουτ ματς, καθώς οι οκτώ πρώτες ομάδες της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος Απερτούρα χωρίστηκαν σε δύο γκρουπ των τεσσάρων, από τα οποία οι δύο νικήτριες παίρνουν την πρόκριση στον τελικό. Στον 1ο όμιλο μετέχουν η Μιγιονάριος (1), η Αμέρικα Κάλι (4), η Ντεπορτίβο Πάστο (6) και η Ουνιόν Μαγκνταλένα (8) και στον 2ο, η Ντεπορτίβο Κάλι (2), η Ντεπόρτες Τολίμα (3), η Ατλέτικο Νασιονάλ (5) και η πρωταθλήτρια Τζούνιορ (7), σημειώνοντας πως στις παρενθέσεις είναι οι θέσεις που οι ομάδες κατέλαβαν στην κανονική διάρκεια του Απερτούρα.

Σπουδαίο 2-1 για τη Μιγιονάριος στην πρεμιέρα της φάσης των ομίλων των πλέι οφ στην έδρα της Αμέρικα Κάλι, το οποίο παίρνει μεγαλύτερη αξία από την στιγμή που ολοκλήρωσε το ματς με εννέα παίκτες. Το 1-0 από καρφωτή κεφαλιά του Γκονζάλες στο τριάντα τέσσερα, ο ίδιος παίκτης με κοντινό πλασέ το 2-0 εννέα λεπτά πριν το φινάλε και ενώ έπαιζε από το πενήντα ένα με παίκτη λιγότερο, βλέποντας στις καθυστερήσεις τη μείωση του σκορ από την Αμέρικα Κάλι με πέναλτι αλλά και την δεύτερη αποβολή για τη Μιγιονάριος. Τιμωρημένοι για σήμερα, ο δεξιός μπακ Ρομάν και ο μέσος Σίλβα, οι οποίοι αποβλήθηκαν στην πρεμιέρα στο ματς με την Αμέρικα Κάλι.

Στην άλλη πλευρά, 1-3 φιλοξενώντας τη Ντεπορτίβο Πάστο, βλέποντας την Ουνιόν Μαγκνταλένα να δείχνει με το καλημέρα, πως το ταβάνι της ήταν μόνο η συμμετοχή της στα πλέι οφ. Επιτυχία άλλωστε, η 8η θέση στην κανονική διάρκεια του Απερτούρα, αλλά και το ότι δεν κινδύνεψε στην ειδική βαθμολογία του υποβιβασμού. Γεμάτη άγχος και ευάλωτη αμυντικά στο ματς με τη Ντεπορτίβο Πάστο, στο οποίο βρέθηκε 0-3 πίσω στο σκορ στο εβδομήντα πέντε και στο οποίο πέτυχε το γκολ της τιμής με κοντινό πλασέ του Ρεστρέπο, σε μια φάση διαρκείας στα καρέ της αντιπάλου της, τρία λεπτά αργότερα. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Επικράτηση με 4-0 για τη Μιγιονάριος στο ματς της κανονικής διάρκειας του φετινού Απερτούρα, σημειώνοντας πως είναι και το μοναδικό για την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Ουνιόν Μαγκνταλένα. Τρία τέρματα από τον Οβελάρ (φωτό) στο συγκριμένο ματς (27΄, 45΄, 63΄) και το τελευταίο ή το 4-0 αν προτιμάτε από τον Πέρες (69΄).

Φαβορί η Μιγιονάριος, αλλά αρκετά χαμηλή η τιμή που την συνοδεύει. Ψάχνοντας κάτι πιο ελκυστικό, θα ποντάρω στην επικράτηση της από το πρώτο ημίχρονο.