Το Χιούστον επιστρέφει στο BBVA Compass με στόχο να διευρύνει το νικηφόρο και βέβαια αήττητο σερί που τρέχει εκεί από την εκκίνηση του φετινού πρωταθλήματος έτσι ώστε να παραμείνει και σε απόσταση βολής από την πρώτη 3άδα της βαθμολογίας στην Δύση.

Οι Τεξανοί είναι η μια από τις πέντε ομάδες που διατηρούν το αήττητο της έδρας τους μπροστά στο κοινό τους φέτος στην κατηγορία και η μια από τις τέσσερις που το πράττουν αυτό στην Δύση αφού αντίστοιχα στην Ανατολή μόνο η Νέα Υόρκη Σίτι έχει αυτό το προνόμιο.

Πάντως το συγκρότημα του Κολομβιανού Καμπρέρα είναι η μοναδική ομάδα στο τρέχον πρωτάθλημα που αριθμεί 5/6 νίκες μπροστά στο κοινό της έχοντας σκοράρει τουλάχιστον δυο γκολ μέσο όρο ανά 90λεπτο μετρώντας αντίστοιχα ισάριθμα Over 2,5.

Οι Timbers βρίσκονται στο Τέξας έχοντας να αντιμετωπίσουν και μια δυσμενή παράδοση αφού δεν έχουν κερδίσει ποτέ το Χιούστον εκτός έδρας είτε στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος είτε στα playoffs αριθμώντας σε οχτώ “εξορμήσεις” τους εκεί τέσσερις ισοπαλίες και άλλες τόσες ήττες.
Επιπλέον το Πόρτλαντ δέχεται γκολ εδώ και 17 συναπτά εκτός έδρας παιχνίδια του που αποτελεί και το 9ο πιο αρνητικό ρεκόρ στο MLS από το 2010.

Ο τεχνικός από την Βενεζουέλα Τζιοβάνι Σαβαρέζε είδε την ομάδα του να χάνει στο Βανκούβερ από τους Whitecaps με 1-0 με τον Ντιέγκο Βαλέρι να είναι ο μοιραίος παίκτης για τους φιλοξενούμενους χάνοντας μια τεράστια ευκαιρία στο τελευταίο 15λεπτο για να ισοφαρίσει το τέρμα που είχε πετύχει ο Φρέντι Μοντέρο μόλις στο 9ο λεπτό.

Αξίζει να σημειωθεί πως νωρίτερα το Πόρτλαντ είχε μετρήσει τρία διαδοχικά 2ιπλά , όλα με Over 2,5, σε Οχάιο, Τορόντο και Γιούτα.

Προϊστορία: Εκτός από το 4-4-0 που αριθμεί το Χιούστον εντός έδρας απέναντι στο Πόρτλαντ είναι επίσης αξιοσημείωτο πως τα 8/9 μεταξύ τους ματς έχουν λήξει όλα με πάνω από δυο τέρματα.

* Το ποντάρισμα μου εδώ θα είναι σε combo ο Άσος με τα πάνω από δυο τέρματα σε απόδοση 2,17 στο διαδίκτυο. Anytime σκόρερ από την πλευρά των γηπεδούχων ο Κολομβιανός Μανότας και ο Αργεντινός Μαρτίνες ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Ντιέγκο Βαλέρι και ο Νιγηριανός Τζέρεμι Ιμπόμπις.

ΠΡΟΤΑΣΗ: 1+ Over 2,5