Σε ρόλο φαβορί η Οντ φιλοξενώντας την Ράνχαΐμ, ψάχνοντας το τρίποντο που θα διατηρήσει ή και θα μειώσει την απόσταση της από την κορυφή, ανάλογα φυσικά του αποτελέσματος της πρωτοπόρου Μόλντε την ίδια ώρα στην έδρα της 5ης στον βαθμολογικό πίνακα, Κρίστιανσουντ.

Επικράτηση με 2-1 την Κυριακή που μας πέρασε στην έδρα της Τρόμσο, βλέποντας την Οντ όχι μόνο να διατηρεί την 2η θέση και το -3 από την πρωτοπόρο Μόλντε, έχοντας και με ένα ματς λιγότερο, αλλά να πανηγυρίζει ταυτόχρονα, το πρώτο της «διπλό» στο φετινό πρωτάθλημα, πραγματοποιώντας μάλιστα την ανατροπή. Υποτονική εμφάνιση από την Οντ στο πρώτο ημίχρονο στο ματς στην έδρα της Τρόμσο, στο οποίο βρέθηκε δίκαια 0-1 πίσω στο σκορ. Παρόλα αυτά, εντελώς διαφορετικό το πρόσωπο της στην επανάληψη, βλέποντας να ανεβάζει σταδιακά την απόδοση της, ισοφαρίζοντας αρχικά με ένα τυχερό τέρμα από τον Κιτολάνο στο εβδομήντα πέντε, πραγματοποιώντας τελικά την ανατροπή με εντυπωσιακό βολ πλανέ του Μπόρβεν, έξι λεπτά πριν το φινάλε. Τέσσερις νίκες για την Οντ, σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της (Μπραν 3-2, Κρίστιανσουντ 2-0, Βίκινγκ 1-0, Στρόμσγκοντσετ 2-1), ενώ πάγια πλέον η απουσία του 21χρονου επιθετικού Χέλμερσεν, χωρίς πλέον να επηρεάζει.

Στον αντίποδα, βαρύ 1-5 φιλοξενώντας την Βαλερένγκα, βλέποντας την Ράνχαϊμ όχι μόνο να «υποχωρεί» ακόμα περισσότερο στον βαθμολογικό πίνακα, αλλά να προσγειώνεται ταυτόχρονα απότομα, καθώς υπήρχε ενθουσιασμός από τις δύο νίκες που είχαν προηγηθεί, το εντυπωσιακό εντός 5-2 σε βάρος της Βίκινγκ και το 1-0 στην έδρα της Μπραν. Σημείο αναφοράς στο ματς με την Βαλερένγκα, πως όλα τα γκολ ήρθαν στο δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο η αμυντική γραμμή της Ράνχαΐμ έμοιαζε, χωρίς υπερβολή, σε σχέση με το 0-0 του πρώτου μέρους, με ελβετικό τυρί. Διπλή «μαχαιριά» από την Βαλερένγκα στο πεντηκοστό τρίτο και το πεντηκοστό τέταρτο λεπτό, το 1-2 από την Ράνχαϊμ με πέναλτι του Κάρλσεν στο πενήντα οκτώ, αλλά ταφόπλακα ουσιαστικά για τις όποιες ελπίδες υπήρχαν το 1-3 στο εξήντα τέσσερα. Απόλυτη ισορροπία στο ρεκόρ της Ράνχαΐμ, σε τρία ματς μακριά από την «ΕΧΤΡΑ Αρένα», με 1-0 σε βάρος της Μπραν, 0-0 με την Κρίστιανσουντ και 1-2 από τη Λίλεστρομ, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Επικράτηση με 2-0 για την Οντ στο ματς του περσινού πρωταθλήματος, το οποίο είναι και το μοναδικό για την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Ράνχαΐμ.

Επιλογή μου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, την αποτελεσματικότητα της Οντ στο γήπεδο της, αλλά και το καλύτερο momentum, σε σχέση φυσικά με την απρόβλεπτη και ευάλωτη αμυντικά Ράνχαϊμ.