Ένα από τα μεγαλύτερα ντέρμπι της Σουηδίας στο «Ούλεβι», με την Γκέτεμποργκ να ψάχνει το τρίποντο που θα την φέρει μόνη στην κορυφή, την στιγμή που η Μάλμε εξυπηρετείται με δύο αποτελέσματα, καθώς ακόμα και με ισοπαλία θα διατηρήσει την 1η θέση.

Τρία συνεχόμενα τρίποντα για την Γκέτεμποργκ, μετά και το 2-1 της Δευτέρας στην έδρα της Νόρκεπινγκ, βλέποντας την ομάδα του 28χρονου πρώην γκολκίπερ του Πανιωνίου και της ΑΕΚ, Γιάννη Ανέστη, να συνεχίζει να ανεβαίνει βαθμολογικά, αξιώνοντας πλέον, με νίκη σήμερα και την 1η θέση. Μπροστά στο σκορ η Γκέτεμποργκ στο ματς στην έδρα της Νόρκεπινγκ στο δέκα, με κοντινό πλασέ του Κάρλσον-Λάγκεμιρ, με το 1-1 όμως από τους γηπεδούχους, στο τριακοστό ένατο λεπτό. Κυρίαρχος ακολούθως η Νόρκεπινγκ, έχοντας σημαντικές ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και ένα δοκάρι, βλέποντας όμως την Γκέτεμποργκ όχι μόνο να αντέχει, με κορυφαίο τον Ανέστη, αλλά και να φτάνει στο 2-1, κόντρα στην ροή του αγώνα, με πλασέ του Γεωργιανού, Χαραϊσβίλι (φωτό), επτά λεπτά πριν το φινάλε. Τρεις νίκες για την Γκέτεμποργκ, σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της (Έλφσμποργκ 3-0, Χέλσινγκμποργκ 3-1, ΑΪΚ 3-0), ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει του σημερινού ντέρμπι.

Στην αντίπερα όχθη, δύο συνεχόμενα τρίποντα για τη Μάλμε, βλέποντας το επιβλητικό 4-1 της Κυριακής φιλοξενώντας την Έλφσμποργκ, να διαδέχεται το 2-1 στην έδρα της ουραγού Φάλκενμπεργκ. Με αριθμητικό πλεονέκτημα η Μάλμε στο ματς με την Έλφσμποργκ από το τριάντα ένα, ανοίγοντας το σκορ στην συνέχεια, με γυριστό εντός περιοχής σουτ του Ρόσενμπεργκ, στο τεσσαρακοστό πρώτο λεπτό. Σημαντικές ευκαιρίες ακολούθως για τη Μάλμε, μεταξύ αυτών και ένα οριζόντιο δοκάρι, με το 1-1 όμως από την αντίπαλο της, κόντρα στην ροή του αγώνα, στο πενήντα επτά. Η χαρά πάντως των φιλοξενούμενων δεν κράτησε πολύ, με το 2-1 από τη Μάλμε, με εκτός περιοχής φωτοβολίδα του Κρίστιανσεν στο εξήντα, το 3-1 ακολούθως, με κοντινό πλασέ του Ισιζάκι στο ογδόντα οκτώ και το κερασάκι στην τούρτα από τον Ρόσενμπεργκ, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Δύο νίκες (Σίριους 1-0, Φάλκενμπεργκ 2-1), μία ισοπαλία (Νόρκεπινγκ 1-1) και μία ήττα (Σούντσβαλ 1-3) για τη Μάλμε, σε τέσσερα ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο 28χρονος Δανός μέσος, Κρίστιανσεν.

Προϊστορία: Μία νίκη για την Γκέτεμποργκ, τέσσερις για τη Μάλμε και πέντε ισοπαλίες, στις δέκα μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Ούλεβι». Σημείο αναφοράς, πως η μοναδική νίκη της Γκέτεμποργκ ήρθε πριν μια δεκαετία (2-0 25/05/2009).

Απαγορευτική η προσέγγιση σημείου, μιλώντας για ντέρμπι ομάδων οι οποίες έρχονται από νικηφόρο σερί, έχοντας μάλιστα ευχέρεια στο σκοράρισμα και οι οποίες έχουν κίνητρο την κορυφή. Ειδικό στοίχημα τερμάτων, η πιο συνετή επιλογή.