Το ματς στο «Μουνισιπάλ», αυτό που ανοίγει χρονικά το πρόγραμμα της τελευταίας αγωνιστικής στην Πορτογαλία, με μόνο στόχο για τη Μπράγκα, να βάλει τέλος στο σερί ηττών της και να κλείσει θετικά το φετινό πρωτάθλημα και για την Πορτιμονένσε το γόητρο και το καλύτερο πλασάρισμα.

Τρεις σερί ήττες για τη Μπράγκα, με παθητικό μάλιστα εννέα τερμάτων, με 1-4 αρχικά στο «Μουνισιπάλ» από την πρωτοπόρο Μπενφίκα, 0-1 στην συνέχεια στη Μαδέιρα από την τοπική Μαρίτιμο, ενώ 2-4 την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Μποαβίστα. Μπροστά στο σκορ η Μπράγκα στο ματς με τη Μποαβίστα, με αρκετά τυχερό τρόπο, στο πέμπτο μόλις λεπτό, έχοντας μάλιστα στην συνέχεια σημαντικές ευκαιρίες για το 2-0. Με αρκετά τυχερό τρόπο πάντως και το 1-1 για τη Μποαβίστα, κόντρα στην ροή του αγώνα, στο είκοσι δύο, με τη Μπράγκα όμως να παίρνει και πάλι κεφάλι στο σκορ, τέσσερα λεπτά αργότερα, με πέναλτι του Ουίλσον Εντουάρντο. Παρόλα αυτά, αδικαιολόγητη η καθίζηση της στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, όπου έδωσε το δικαίωμα στη Μποαβίστα με δύο τέρματα, στο τεσσαρακοστό και στο τεσσαρακοστό τρίτο λεπτό, να φτάσει στην ανατροπή. Σαν να μην έφτανε αυτό, ήρθε και το τέταρτο τέρμα της Μποαβίστα, στις αρχές της επανάληψης (49΄), το οποίο «τέλειωσε» ουσιαστικά το ματς, παρά το γεγονός πως υπήρχαν στην συνέχεια ευκαιρίες για τη Μπράγκα, μεταξύ αυτών και ένα δοκάρι, για τη μείωση του σκορ. Δώδεκα νίκες, μία ισοπαλία και τρεις ήττες για τη Μπράγκα, σε 16 ματς στο πρωτάθλημα στο «Μουνισιπάλ», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, 3-2 φιλοξενώντας τη Μαρίτιμο, σε ένα ματς στο οποίο η Πορτιμονένσε είχε διάθεση να παίξει καλό ποδόσφαιρο, παρά το γεγονός πως είναι βαθμολογικά αδιάφορη και στο οποίο μάλιστα πραγματοποίησε την ανατροπή. Πίσω στο σκορ η Πορτιμονένσε στο ματς με τη Μαρίτιμο, στο είκοσι έξι, «απαντώντας» όμως δύο λεπτά αργότερα, με προβολή του Ενρίκε, σε άδειο σχεδόν τέρμα. Πέναλτι στην συνέχεια για τη Μαρίτιμο και 1-2 στο τριάντα εννέα, με την Πορτιμονένσε όμως ανώτερη στο δεύτερο ημίχρονο, ισοφαρίζοντας αρχικά στο εξήντα δύο, φτάνοντας τελικά στην ανατροπή, με κοντινή κεφαλιά του Τζάκσον Μαρτίνες, δύο λεπτά πριν το φινάλε. Τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες και έντεκα ήττες για την Πορτιμονένσε, σε 16 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Μουνισιπάλ ντε Πορτιμάο», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για τη Μπράγκα και μία ισοπαλία, σε τέσσερα ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Πορτιμονένσε, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, Λιγκ Καπ).

Αρκετά χαμηλές οι τιμές στο συγκεκριμένο ματς, τόσο για τη Μπράγκα όσο και στα πιο προσφιλή ειδικά στοιχήματα τερμάτων. Συνεπώς, ρίσκο με μεγαλύτερο εύρος γκολ, ψάχνοντας φυσικά κάτι πιο ελκυστικό.

Πρόταση: Over 3,5