Στο «Ρομαρέδα», το ματς που ανοίγει χρονικά το πρόγραμμα της 39ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της 2ης κατηγορίας της Ισπανίας, βρίσκοντας την Σαραγόσα στην 14η θέση με 47 βαθμούς, οκτώ λιγότερους, από την 10η σημερινή της αντίπαλο.

Πολύτιμο και ταυτόχρονα απόλυτα δίκαιο 3-0 για την Σαραγόσα την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Εξτρεμαδούρα, το οποίο της έδωσε την ευκαιρία να βρεθεί στο +6 από την επικίνδυνη ζώνη. Ανώτερη η Σαραγόσα στο μεγαλύτερο μέρος του ματς στην έδρα της Εξτρεμαδούρα, στο οποίο βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο δέκατο όγδοο λεπτό, από αυτογκόλ του γκολκίπερ της αντιπάλου της. Χωρίς μάλιστα ιδιαίτερο κίνδυνο στην συνέχεια, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά στο εξήντα τρία, με εκτός περιοχής σουτ του Πέπε Μας, ενώ το κερασάκι στην τούρτα ή το 3-0 αν προτιμάτε, με κοντινό πλασέ του Χόρχε Πόμπο, δέκα λεπτά πριν το φινάλε. Έξι νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και επτά ήττες για την Σαραγόσα, σε 19 ματς στο πρωτάθλημα στο «Ρομαρέδα», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, αποτυχία σίγουρα το 0-0 της προηγούμενης αγωνιστικής φιλοξενώντας τη Λούγκο, το οποίο, πολύ πιθανό να ήταν και η ταφόπλακα στην προσπάθεια που κάνει η Σπόρτινγκ Χιχόν να προλάβει τα πλέι οφ της ανόδου. Μόλις μία σημαντική ευκαιρία για την Σπόρτινγκ Χιχόν στο ματς με τη Λούγκο, σε κοντινό πλασέ του Άλεξ Αλεγκρία στο πρώτο ημίχρονο, σημειώνοντας μάλιστα πως έδωσε δικαιώματα στην επανάληψη, επιτρέποντας στη Λούγκο να φανεί απειλητική και να πιστέψει γενικότερα πως μπορεί να φτάσει στο «διπλό». Πέντε νίκες, επτά ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Σπόρτινγκ Χιχόν, σε 19 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Μολινόν», ενώ εκτός αποστολής για σήμερα, ο γκολκίπερ Ντιέγκο Μαρίνιο και οι μέσοι Ίβι Λόπεθ και Νάτσο Μέντεθ, με τον τελευταίο να είναι τιμωρημένος.

Προϊστορία: Μία νίκη για την Σαραγόσα, μία και για την Σπόρτινγκ Χιχόν και τέσσερις ισοπαλίες, στις έξι μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Ρομαρέδα».

Απαγορευτική η προσέγγιση σημείου, από την στιγμή που μιλάμε για μονομαχία δύο εντελώς απρόβλεπτων ομάδων. Η Σαραγόσα βέβαια αυτή που έχει μεγαλύτερο βαθμολογικό κίνητρο, αλλά δεν πείθει, παρά το γεγονός πως η Σπόρτινγκ Χιχόν μετά το εντός 0-0 της προηγούμενης αγωνιστικής με τη Λούγκο έμεινε ουσιαστικά εκτός πλέι οφ ανόδου. Επιλογή μου να ποντάρω στο να σκοράρουν αμφότερες, σημειώνοντας πως το συγκεκριμένο ειδικό στοίχημα έχει επιβεβαιωθεί και στις έξι μονομαχίες των δύο ομάδων την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Σαραγόσα, χωρίς βέβαια να αποτελεί και κανόνα.