Σε ρόλο φαβορί η Πόντε Πρέτα φιλοξενώντας στο «Μοϊσές Λουκαρέλι» τη νεοφώτιστη Οπεράριο, ψάχνοντας το πρώτο της τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα. Δύο οι βαθμοί της στις τρεις πρώτες αγωνιστικές, έναντι τεσσάρων της σημερινής της αντιπάλου.

Ήττα με 0-2 στην πρεμιέρα στην έδρα της Κοριτίμπα, βλέποντας στην συνέχεια την Πόντε Πρέτα στο 1-1 στο «Μοϊσές Λουκαρέλι» με την Κρισιούμα και στο 0-0 την προηγούμενη αγωνιστική στην Γκοϊανία, στη μονομαχία της με την τοπική Βίλα Νόβα. Σπουδαίες ευκαιρίες εκατέρωθεν στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Βίλα Νόβα, περισσότερες πάντως για την Πόντε Πρέτα, μεταξύ αυτών και ένα δοκάρι, με τον 20χρονο Ουρουγουανό επιθετικό, Φακούντο Μπατίστα. Αλλαγή σκηνικού πάντως στην επανάληψη, με την Πόντε Πρέτα σε παθητικό ρόλο και την Βίλα Νόβα αυτή που πλησίασε σε ορισμένες περιπτώσεις στο να ανοίξει το σκορ, παρά το γεγονός πως στο τελευταίο εικοσάλεπτο, έπαιζε με παίκτη λιγότερο. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, τέσσερις βαθμοί όπως προαναφέρθηκε για τη νεοφώτιστη Οπεράριο, με 1-0 στην πρεμιέρα φιλοξενώντας την Αμέρικα Μινέιρο, 1-2 ακολούθως στο Μάτο Γκρόσο από την τοπική Κουϊαμπά, όπου έπεσε μάλιστα «θύμα» ανατροπής, ενώ 0-0 την προηγούμενη αγωνιστική, στην εντός έδρας μονομαχία της με την Οέστε. Μοιρασμένο ματς αυτό με την Οέστε, στο οποίο υπήρχαν ευκαιρίες εκατέρωθεν και στο οποίο πάντως μεγάλοι πρωταγωνιστές και ταυτόχρονα αποκλειστικοί υπεύθυνοι για το τελικό 0-0, ήταν οι δύο γκολκίπερ. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το πρώτο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία, με γηπεδούχο την Πόντε Πρέτα.

Η Πόντε Πρέτα ξεκίνησε το πρωτάθλημα ως ένα από τα φαβορί για την άνοδο και αποτελεί έκπληξη το γεγονός πως δεν έχει πανηγυρίσει ακόμα τρίποντο στις τρεις πρώτες αγωνιστικές. Κάτι πάντως, το οποίο εκτιμώ πως θα κάνει σήμερα, φιλοξενώντας ένα αντίπαλο, θεωρητικά, στα μέτρα της.