Το ματς που ανοίγει χρονικά το πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής, με την Ιντεπεντιέντε Ντελ Βάγε να ψάχνει την επιστροφή στα τρίποντα, αλλά και στην κορυφή, έστω και με ένα αγώνα περισσότερο, την στιγμή που η Ελ Νασιονάλ έρχεται από τέσσερις σερί νίκες, προσπαθώντας να βρεθεί στην πρώτη οκτάδα.

Ήττα με 1-2 την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Άουκας, το οποίο γκρέμισε την Ιντεπεντιέντε Ντελ Βάγε από την κορυφή και το οποίο την έφερε στο -1 από την Κατόλικα Κίτο. Πίσω στο σκορ η Ιντεπεντιέντε Ντελ Βάγε στο ματς με την Άουκας στο πέμπτο μόλις λεπτό, ισοφαρίζοντας όμως στο τριάντα ένα, με ατομική προσπάθεια του 25χρονου Κολομβιανού επιθετικού, Ντάχομε. Προβάδισμα εκ νέου ακολούθως για την αντίπαλο της στο εξήντα πέντε, βλέποντας στην συνέχεια την Ιντεπεντιέντε Ντελ Βάγε να αδυνατεί να σώσει τουλάχιστον τον βαθμό, παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε από το εξηκοστό ένατο λεπτό. Πέντε νίκες και μία ισοπαλία για την Ιντεπεντιέντε Ντελ Βάγε, σε έξι ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης, σημειώνοντας πως φιλοξενεί μεσοβδόμαδα την πρωταθλήτρια Χιλής, Κατόλικα, για τον 2ο γύρο του Κόπα Σουνταμερικάνα.

Στην άλλη πλευρά, τέσσερις συνεχόμενες νίκες όπως προαναφέρθηκε για την Ελ Νασιονάλ, με πιο πρόσφατη το 2-1 της προηγούμενης αγωνιστικής σε βάρος της Γκουαγιακίλ Σίτι, το οποίο την έφερε στο -2 από την πρώτη οκτάδα. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την Ελ Νασιονάλ στο ματς με την Γκουαγιακίλ Σίτι ο Ορντόνιες, ο οποίος ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ με κεφαλιά στο τριάντα ένα και αυτός που έδωσε για δεύτερη φορά στην ομάδα του το προβάδισμα, με ψύχραιμο πλασέ, στο πεντηκοστό τέταρτο λεπτό. Υπήρχε πάντως και αρνητικός πρωταγωνιστής για την Ελ Νασιονάλ και αυτός ήταν ο στόπερ Σιφουένες, ο οποίος με αυτογκόλ έδωσε την ευκαιρία στην Γκουαγιακίλ Σίτι να φτάσει στην ισοφάριση στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου (45΄) και ο οποίος αποβλήθηκε στο εβδομηκοστό τρίτο λεπτό. Τρεις νίκες και ισάριθμες ήττες για την Ελ Νασιονάλ, σε έξι ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος φυσικά ο Σιφουέντες.

Προϊστορία: Οκτώ νίκες για την Ιντεπεντιέντε Ντελ Βάγε, επτά για την Ελ Νασιονάλ και τρεις ισοπαλίες, στις 18 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη.

Αήττητη και ιδιαίτερα αποτελεσματική στο γήπεδο της η Ιντεπεντιέντε Ντελ Βάγε, έχοντας όμως στο μυαλό και το σπουδαίο ματς για το Κόπα Σουνταμερικάνα με την πρωταθλήτρα Χιλής, Κατόλικα, την στιγμή που έχει απέναντι ένα φορμαρισμένο και από νικηφόρο σερί, αντίπαλο. Δεν θα μπλέξω με σημείο, με ειδικό στοίχημα τερμάτων, την πιο συνετή επιλογή.