Τελευταία αγωνιστική στη LaLiga και μονόπλευρο το ενδιαφέρον στο συγκεκριμένο ματς, με την Βαγιαδολίδ να έχει εξασφαλίσει την παραμονή της, την στιγμή που η Βαλένθια ψάχνει τη νίκη ή ίδιο αποτέλεσμα με την Χετάφε για να διατηρήσει την 4η θέση που δίνει εισιτήριο για το επόμενο Τσάμπιονς Λιγκ.

Δύο συνεχόμενα πολύτιμα τρίποντα για την Βαγιαδολίδ, τα οποία συνάρτηση των ισάριθμων ηττών της Τζιρόνα της εξασφάλισαν την παραμονή, με 1-0 φιλοξενώντας την Αθλέτικ Μπιλμπάο και 2-1 ακολούθως στη Μαδρίτη την περασμένη εβδομάδα, σε βάρος της ήδη υποβιβασμένης Ράγιο Βαγιεκάνο. Μπροστά στο σκορ η Βαγιαδολίδ στο ματς με την Ράγιο Βαγιεκάνο στο έκτο μόλις λεπτό, με πέναλτι του Ουνάλ, με αδικαιολόγητη πάντως την καθίζηση της μετά το 1-0, πιστεύοντας ίσως πως οι γηπεδούχοι θα δείξουν αδιαφορία, επιτρέποντας στην αντίπαλο της να δημιουργήσει σημαντικές ευκαιρίες και να φτάσει τελικά στο 1-1, στο εβδομήντα τρία. Παρόλα αυτά, το «επαγγελματικό», τουλάχιστον βάσει εικόνας, 2-1 για την Βαγιαδολίδ στο ογδοηκοστό λεπτό, με περίτεχνη ατομική προσπάθεια του Σέρτζι Γκουαρντιόλα, στην δεύτερη φορά που πέρασε με αξιώσεις την σέντρα σε όλο τον αγώνα. Πέντε νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και οκτώ ήττες για την Βαγιαδολίδ, σε 18 ματς στο πρωτάθλημα στο «Χοσέ Θορίγια», ενώ με πρόβλημα, ο Μαροκινός μέσος Ανουάρ.

Στον αντίποδα, 3-1 φιλοξενώντας την Αλαβές, βλέποντας την Βαλένθια να ανεβαίνει στην 4η θέση, καθώς υπερτερεί της ισόβαθμης Χετάφε. Με νίκη σήμερα διατηρεί φυσικά την 4η θέση, κάτι πάντως που μπορεί να κάνει ακόμα και με ισοπαλία, αρκεί βέβαια να μην κερδίσει την ίδια ώρα η Χετάφε στο γήπεδο της την αδιάφορη Βιγιαρεάλ. Με ήττα επίσης, θα πρέπει να χάσει την ίδια ώρα και η Χετάφε και να μην κερδίσει η Σεβίλλη στο «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν» την Αθλέτικ Μπιλμπάο. Πίσω στο σκορ η Βαλένθια στο ματς με την Αλαβές στο δώδεκα, πραγματοποιώντας όμως την ανατροπή πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, με το 1-1 στο είκοσι εννέα με ψύχραιμο πλασέ του Κάρλος Σολέρ και το 2-1 στο τριάντα τέσσερα, με κεφαλιά του Σάντι Μίνα. Χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα μάλιστα στην επανάληψη, όπου δεν κινδύνεψε από την αντίπαλο της, «καθαρίζοντας» με κεφαλιά του Γκαμέιρο στο εξηκοστό όγδοο λεπτό. Επτά νίκες, έξι ισοπαλίες και πέντε ήττες για την Βαλένθια, σε 18 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Μεστάγια», ενώ με πρόβλημα, ο Ρώσος μέσος Τσερίσεφ (φωτό).

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Βαλένθια και μία ισοπαλία, στις τρεις μονομαχίες των δύο ομάδων την τελευταία δεκαετία στο «Χοσέ Θορίγια».

Φαβορί και με μεγάλο βαθμολογικό κίνητρο η Βαλένθια, με αυτό πάντως να μην δικαιολογεί την απελπιστικά χαμηλή τιμή που την συνοδεύει. Ειδικό στοίχημα τερμάτων η επιλογή μου, ψάχνοντας φυσικά κάτι πιο ελκυστικό, εκτιμώντας πως θα κερδίσει μεν η Βαλένθια, αλλά και πως η Βαγιαδολίδ από την πλευρά της θα ψάξει για κάποιο γκολ για να μην φανεί πως κατέβηκε στο γήπεδο απλά για να βγάλει την υποχρέωση.