Ντέρμπι Παουλίστα και ταυτόχρονα κορυφής, σημειώνοντας πάντως πως διεξάγεται στο ουδέτερο «Πασαεμπού», την ιστορική έδρα της Κορίνθιανς και όχι στο «σπίτι» της πρωταθλήτριας Βραζιλίας, Παλμέιρας.

Τρεις νίκες και μία ισοπαλία για την Παλμέιρας στις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές του Μπραζιλεϊράο, βλέποντας την πρωταθλήτρια Βραζιλίας να πιάνει κορυφή μετά το 2-0 της περασμένης εβδομάδας στο Μπέλο Οριζόντε σε βάρος της Ατλέτικο Μινέιρο. Πιο απειλητική η Παλμέιρας στο ματς με την Ατλέτικο Μινέιρο, ψάχνοντας ταυτόχρονα με υπομονή το γκολ, το οποίο ήρθε στο τεσσαρακοστό τέταρτο λεπτό, με εκτός περιοχής φωτοβολίδα του Μπρούνο Ενρίκε. Ο ίδιος παίκτης μάλιστα, αυτός που στο πεντηκοστό τρίτο λεπτό «καθάρισε» ουσιαστικά το ματς, με περίτεχνο εκτός περιοχής πλασέ, βλέποντας μετά το 2-0 να μην υπάρχει κάτι αξιοσημείωτο μέχρι το φινάλε. Είχαν προηγηθεί, το εντός 4-0 της πρεμιέρας σε βάρος της Φορταλέζα, το 1-1 στην έδρα της νεοφώτιστης CSA και το 1-0 φιλοξενώντας την Ιντερνασιονάλ. Χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει του σημερινού ντέρμπι, σημειώνοντας πως ακολουθεί το εκτός έδρας ματς με την 3ης κατηγορίας Σαμπάιο Κορέια, για την φάση των «16» του κυπέλλου.

Στον αντίποδα, ο ίδιος ακριβώς απολογισμός για την Σάντος στις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές, με 2-1 στο Πόρτο Αλέγκρε σε βάρος της Γκρέμιο, το ίδιο σκορ ακολούθως φιλοξενώντας την Φλουμινένσε, 0-0 στην συνέχεια στο Μασεϊό με τη νεοφώτιστη CSA, ενώ 3-0 την περασμένη εβδομάδα, στην εντός έδρας μονομαχία της με την Βάσκο. Επιπλέον, αγωνιστικές υποχρεώσεις μετά το 3-0 σε βάρος της Βάσκο και στο κύπελλο, με 0-0 στο Μπέλο Οριζόντε με την Ατλέτικο Μινέιρο, στην πρώτη κόντρα τους για την φάση των «16». Μπροστά στο σκορ η Σάντος στο ματς με την Βάσκο στο δέκατο ένατο λεπτό, με περίτεχνο πλασέ του Ντιέγκο Πιτούκα, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε ένα τραγικό λάθος του αντίπαλου γκολκίπερ, ενώ το 2-0 στο τριάντα τρία, με διαγώνιο εντός περιοχής σουτ του Ροντρίγκο. Κυρίαρχος η Σάντος μετά το 2-0, έχοντας σημαντικές ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και δύο δοκάρια, με το κερασάκι στην τούρτα στο εβδομηκοστό τρίτο λεπτό από τον Σοτέλντο. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει του σημερινού ντέρμπι.

Προϊστορία: Οκτώ νίκες για την Παλμέιρας, πέντε για την Σάντος και τέσσερις ισοπαλίες, στις 17 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την «βερντάο», σε όλες τις διοργανώσεις (Μπραζιλεϊράο, τοπικό πρωτάθλημα Παουλίστα, κύπελλο).

Το σετ των τιμών δεν αντικατοπτρίζει την πραγματική απόσταση των δύο σπουδαίων αυτών ομάδων, αδικώντας κατάφορα την Σάντος, σημειώνοντας πάντως πως αυτό δεν σημαίνει αυτόματα πως μπορούμε να πάμε και εύκολα κόντρα την πρωταθλήτρια Βραζιλίας, Παλμέιρας. Δεν θα μπλέξω με σημείο, με ειδικό στοίχημα τερμάτων, την πιο συνετή επιλογή.