Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο ματς στο «Ιντεπεντένσια» του Μπέλο Οριζόντε, με την Ατλέτικο Μινέιρο να έρχεται από την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα, έχοντας μάλιστα στο μυαλό και το Κόπα Σουνταμερικάνα, ενώ από σπουδαίο «διπλό» μεσοβδόμαδα στο κύπελλο η Φλαμένγκο, η οποία θα προσπαθήσει να εκμεταλλευτεί το momentum.

Ήττα με 0-2 την περασμένη εβδομάδα φιλοξενώντας την πρωταθλήτρια Παλμέιρας, βλέποντας την Ατλέτικο Μινέιρο όχι μόνο να φεύγει για πρώτη φορά με σκυμμένο το κεφάλι στο φετινό Μπραζιλεϊράο, αλλά να προσγειώνεται ταυτόχρονα στην πραγματικότητα. Υπήρχε άλλωστε ενθουσιασμός, καθώς είχαν προηγηθεί τρείς σερί νίκες, μάλιστα με το ίδιο σκορ (2-1), σε βάρος της Αβαΐ στο «Ιντεπεντένσια» και στις έδρες των Βάσκο και Σεαρά. Ένα εκτός περιοχής σουτ του στόπερ Ρέβερ στο πρώτο ημίχρονο, με το σκορ στο 0-0, η μόνη ευκαιρία της Ατλέτικο Μινέιρο στο ματς με την Παλμέιρας, στο οποίο ήταν κατώτερη της πρωταθλήτριας Βραζιλίας και στο οποίο πέταξε λευκή πετσέτα, μετά το 0-2 στο πεντηκοστό τρίτο λεπτό. Επιπλέον, ισοπαλία με 0-0 με την Σάντος στο Πόρτο Αλέγκρε, λίγες μέρες μετά την ήττα από την Παλμέιρας, στην πρώτη κόντρα των δύο ομάδων για την φάση των «16» του κυπέλλου. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης, σημειώνοντας πως ακολουθεί μεσοβδόμαδα στην Χιλή, το πρώτο ματς με την Ουνιόν Λα Καλέρα, για τον 2ο γύρο του Κόπα Σουνταμερικάνα.

Στην άλλη πλευρά, επτά βαθμοί για την Φλαμένγκο στις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές, έξι εντός, καθώς επικράτησε 3-1 στην πρεμιέρα της κυπελλούχου Βραζιλίας, Κρουζέιρο και 2-1 την περασμένη εβδομάδα της Σαπεκοένσε και μόνο ένας εκτός, με 1-2 στο Πόρτο Αλέγκρε με την Ιντερνασιονάλ και 1-1 στο «Μορουμπί» με την Σάο Πάολο. Μπροστά στο σκορ η Φλαμένγκο στο ματς με την Σαπεκοένσε στο όγδοο λεπτό, με διαγώνιο εντός περιοχής πλασέ του Βιτίνιο, ενώ το 2-0 στο πενήντα ένα, με κοντινή προβολή του Λίνκολν, σημειώνοντας πως στο τριάντα τέσσερα είχε χαμένο πέναλτι ο Ντιέγκο. Σημαντικές ευκαιρίες ακολούθως για το 3-0, βλέποντας όμως την Σαπεκοένσε να μειώνει στις καθυστερήσεις, κόντρα στην ροή του αγώνα. Σπουδαίο «διπλό» ακολούθως σε βάρος της Κορίνθιανς στο κύπελλο, της οποίας η Φλαμένγκο επικράτησε 1-0, στην πρώτη μονομαχία τους για την φάση των «16». Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Έξι νίκες για την Ατλέτικο Μινέιρο, δύο για την Φλαμένγκο και τρεις ισοπαλίες, στις 11 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο Μπέλο Οριζόντε, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Απρόβλεπτη ως ομάδα η Ατλέτικο Μινέιρο, κάτι το οποίο φάνηκε τόσο μετά την ήττα με κάτω τα χέρια από την Παλμέιρας όσο και από την εικόνα της στην φάση των ομίλων του Κόπα Λιμπερταδόρες. Με το μυαλό επίσης και στο ματς στην Χιλή με την σκληροτράχηλη Ουνιόν Λα Καλέρα, εκτιμώντας πως όλα τα παραπάνω μπορεί να τα εκμεταλλευτεί η Φλαμένγκο.