Στο «Σέρα Ντουράντα» της Γκοϊανίας, ένα από τα πιο ισορροπημένα ματς του σημερινού προγράμματος, ανάμεσα στην τοπική Γκοϊάς και τη Μποταφόγκο, για τις οποίες κοινό σημείο είναι πως δεν έχουν ακόμα ισοπαλία, στις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές του Μπραζιλεϊράο.

Έξι βαθμοί για την Γκοϊάς, με «διπλό» στην πρεμιέρα στη μονομαχία της με την Φλουμινένσε (1-0), εντός 1-2 ακολούθως από την Σάο Πάολο, ήττα με το ίδιο σκορ και στο Πόρτο Αλέγκρε από την κυπελλούχο Βραζιλίας, Κρουζέιρο, ενώ επικράτηση με 2-1 την περασμένη εβδομάδα φιλοξενώντας την Σεαρά. Πολύ δυνατό το ξεκίνημα της Γκοϊάς στο ματς με την Σεαρά, βλέποντας την ομάδα της Γκοϊανίας να πιέζει για ένα γρήγορο γκολ, το οποίο βρήκε τελικά, στο εικοστό πρώτο λεπτό με ψύχραιμο πλασέ του Μάρλον από το ύψος περίπου του πέναλτι. Αλλαγή σκηνικού πάντως μετά το 1-0, βλέποντας να υπάρχουν σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν, με σπουδαιότερη ένα οριζόντιο δοκάρι για την Σεαρά, με το 1-1 στο εβδομήντα επτά και το 2-1 για την Γκοϊάς, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με πλασέ του Μπαρσία σε άδειο σχεδόν τέρμα. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, εννέα βαθμοί για τη Μποταφόγκο, η οποία «απάντησε» με τρείς συνεχόμενες νίκες μετά το 0-2 της πρεμιέρας στο «Μορουμπί» από την Σάο Πάολο. Πιο συγκεκριμένα, εντός 3-2 στην συνέχεια σε βάρος της Μπαΐα, 1-0 φιλοξενώντας τη νεοφώτιστη Φορταλέζα, ενώ 1-0 την περασμένη εβδομάδα στο θρυλικό «Μαρακανά», στο εκτός έδρας ντέρμπι με την Φλουμινένσε. Πιο αποτελεσματική η Μποταφόγκο στο ντέρμπι με την εκνευριστικά φλύαρη και άστοχη Φλουμινένσε, με το τέρμα που έκανε την διαφορά, με κεφαλιά του Άλεξ Σαντάνα, στο εβδομηκοστό δεύτερο λεπτό. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης, σημειώνοντας πως ακολουθεί μεσοβδόμαδα, το ματς με την Σολ ντε Αμέρικα στην Παραγουάη, για τον 2ο γύρο του Κόπα Σουνταμερικάνα.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Γκοϊάς και μία για τη Μποταφόγκο, στις τέσσερις μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Σέρα Ντουράντα».

Αρκετά αμφίρροπη αναμέτρηση, με ιδιαίτερα δύσκολη την προσέγγιση της με σημείο, καθώς ο παράγοντας έδρα, ισοσκελίζει το καλό momentum της σκληροτράχηλης Μποταφόγκο.