Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο ματς στο «Καστελάο» της Φορταλέζα, με την τοπική Σεαρά να θέλει, λογικά, να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα, καθώς έρχεται από τρεις σερί ήττες, την στιγμή που η Γκρέμιο θα προσπαθήσει να σπάσει το ρόδι στο φετινό Μπραζιλεϊράο.

Τρεις βαθμοί για την Σεαρά στις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές του Μπραζιλεϊράο, βλέποντας την ομάδα της Φορταλέζα να έρχεται όπως προαναφέρθηκε από τρεις σερί ήττες, μετά το επιβλητικό 4-0 της πρεμιέρας φιλοξενώντας τη νεοφώτιστη CSA. Πιο συγκεκριμένα, 0-1 στο Μπέλο Οριζόντε από την κυπελλούχο Βραζιλίας, Κρουζέιρο, 1-2 ακολούθως φιλοξενώντας την Ατλέτικο Μινέιρο, ενώ 1-2 και την περασμένη εβδομάδα στην Γκοϊανία από την τοπική Γκοϊάς. Υποτονικό το ξεκίνημα της Σεαρά στο ματς στην έδρα της Γκοϊάς, δίνοντας την ευκαιρία στην αντίπαλο της να δημιουργήσει ευκαιρίες και να βρει τελικά δίχτυα στο εικοστό πρώτο λεπτό. Αλλαγή σκηνικού πάντως μετά το γκολ της Γκοϊάς, βλέποντας την Σεαρά να «ξυπνάει» από το λήθαργο, να υπάρχουν σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν, και την ομάδα της Φορταλέζα να έχει και ένα οριζόντιο δοκάρι, εκτός του τέρματος του 1-1 στο εβδομήντα επτά, με γυριστή κεφαλιά από τον Τιάγκο Γκαγιάρντο. Παρόλα αυτά, η Σεαρά δεν κατάφερε να κρατήσει τον βαθμό, καθώς είδε τους γηπεδούχους να φτάνουν στη νίκη, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην αντίπερα όχθη, αποτυχία σίγουρα για την Γκρέμιο, οι μόλις δύο βαθμοί, με εντός 1-2 στην πρεμιέρα από την Σάντος, 1-1 στην συνέχεια στην Φλοριανόπολις με την τοπική Αβαΐ, 4-5 ακολούθως φιλοξενώντας την Φλουμινένσε, ενώ 0-0 την περασμένη εβδομάδα, στην εκτός έδρας μονομαχία της με την Κορίνθιανς. Καλύτερη και πιο απειλητική η Κορίνθιανς στη μεταξύ τους μονομαχία, βλέποντας την Γκρέμιο να μένει ευχαριστημένη, τουλάχιστον βάσει εικόνας, από τον ένα βαθμό, σημειώνοντας πάντως, πως η ομάδα του Πόρτο Αλέγκρε, είχε δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λουάν, στη μοναδική της επιθετική προσπάθεια στον αγώνα. Τιμωρημένος για σήμερα, ο Αργεντινός στόπερ Κάνεμαν, τονίζοντας πως ακολουθεί μεσοβδόμαδα, το πρώτο ματς με την 3ης κατηγορίας Ζουβεντούδε, για την φάση των «16» του κυπέλλου.

Προϊστορία: Επικράτηση με 3-0 για την Σεαρά το 2011, ενώ 1-0 για την Γκρέμιο το 2018, στις δύο μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Καστελάο».

Φαβορί βάσει του σετ των τιμών η Γκρέμιο. Παρόλα αυτά, δε μπορείς να της δείξεις εμπιστοσύνη, από την στιγμή που δείχνει ευάλωτη αμυντικά, μόνο με το σκεπτικό πως κάποια στιγμή θα σπάσει το ρόδι. Συνεπώς, ειδικό στοίχημα τερμάτων η επιλογή μου, κρατώντας επιφυλακτική στάση.