Το ματς που ολοκληρώνει το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων των πλέι οφ του Απερτούρα, το οποίο μπορεί κάλλιστα να χαρακτηριστεί και «τελικός» της 1ης θέσης, από την στιγμή που η ισόβαθμες Τζούνιορ και Ντεπόρτες Τολίμα έχουν πάρει σημαντικό προβάδισμα έναντι των Ατλέτικο Νασιονάλ και Ντεπορτίβο Κάλι.

Αξίζει να τονιστεί, πως από φέτος άλλαξε ο τρόπος διεξαγωγής των πλέι οφ στην Κολομβία και δεν υπάρχουν διπλά νοκ άουτ ματς, καθώς οι οκτώ πρώτες ομάδες της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος Απερτούρα χωρίστηκαν σε δύο γκρουπ των τεσσάρων, από τα οποία οι δύο νικήτριες παίρνουν την πρόκριση στον τελικό. Στον 1ο όμιλο μετέχουν η Μιγιονάριος (1), η Αμέρικα Κάλι (4), η Ντεπορτίβο Πάστο (6) και η Ουνιόν Μαγκνταλένα (8) και στον 2ο, η Ντεπορτίβο Κάλι (2), η Ντεπόρτες Τολίμα (3), η Ατλέτικο Νασιονάλ (5) και η πρωταθλήτρια Τζούνιορ (7), σημειώνοντας πως στις παρενθέσεις είναι οι θέσεις που οι ομάδες κατέλαβαν στην κανονική διάρκεια του Απερτούρα.

Τέσσερις βαθμοί για την πρωταθλήτρια Τζούνιορ, η οποία μετά το 0-0 της πρεμιέρας φιλοξενώντας την Ατλέτικο Νασιονάλ, «απάντησε» με το 2-1 μεσοβδόμαδα στην έδρα της Ντεπορτίβο Κάλι. Μπροστά στο σκορ η Τζούνιορ στην έδρα της Ντεπορτίβο Κάλι, στο τριάντα έξι, με ένα έντονα αμφισβητούμενο πέναλτι του Ναρβάες, με το 1-1 όμως για την αντίπαλο της, στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου (45΄). Παρόλα αυτά, το πολύτιμο 2-1 για την πρωταθλήτρια Κολομβίας στο εξηκοστό τέταρτο λεπτό με προβολή του Τεόφιλο Γκουτιέρεζ, σε άδειο σχεδόν τέρμα. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, τέσσερις βαθμοί και για τη Ντεπόρτες Τολίμα, με 1-1 στην πρεμιέρα φιλοξενώντας τη Ντεπορτίβο Κάλι, αλλά πολύτιμο 2-1 μεσοβδόμαδα στο Μεντεγίν, σε βάρος της Ατλέτικο Νασιονάλ. Πίσω στο σκορ η Ντεπόρτες Τολίμα στο ματς με την Ατλέτικο Νασιονάλ στο δέκατο έβδομο λεπτό, με άμεση όμως την «απάντηση» της, από ανύπαρκτο πέναλτι του Πέρες, στο είκοσι ένα. Αρκετή υπομονή ακολούθως στο παιχνίδια της Ντεπόρτες Τολίμα, η οποία κατάφερε τελικά να πραγματοποιήσει την ανατροπή, φτάνοντας στο πολύτιμο για αυτή 2-1 με εντυπωσιακή κεφαλιά ψαράκι του Μπαλάντα στο εβδομηκοστό λεπτό. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Οκτώ νίκες για την Τζούνιορ, τέσσερις για τη Ντεπόρτες Τολίμα και ισάριθμες ισοπαλίες, στις 16 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στη Μπαρανκίγια, σε όλες τις διοργανώσεις.

Λεπτές οι ισορροπίες, μιλώντας για μονομαχία ομάδων που διεκδικούν την 1η θέση. Παρόλα αυτά, επιλογή μου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, εκτιμώντας πως πολύ πιθανό να είναι αυτός που θα κάνει τη μικρή διαφορά.