Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο συγκεκριμένο ματς, με τη Μόλντε να ψάχνει το τρίποντο, με το οποίο όχι μόνο θα διατηρήσει το απόλυτο στο «Άκερ», αλλά θα βρεθεί ταυτόχρονα στην κορυφή, την στιγμή που η Βίκινγκ, που έχει μάλιστα ένα ματς λιγότερο, δεν θέλει να χάσει την επαφή της με την πρώτη τριάδα.

Οδυνηρό, τουλάχιστον βάσει εξέλιξης, 2-3 την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Κρίστιανσουντ, το οποίο γκρέμισε από την κορυφή τη Μόλντε, καθώς έδωσε την ευκαιρία στην Οντ να βρεθεί πλέον στην 1η θέση και το +3. Ιδανικό το ξεκίνημα για τη Μόλντε στο ματς στην έδρα της Κρίστιανσουντ, καθώς άνοιξε το σκορ στο έκτο μόλις λεπτό με τον Ομοϊγιουάνφο, ενώ έφτασε στο 2-0 στο τριάντα ένα, από αυτογκόλ των γηπεδούχων. Παρόλα αυτά, η Μόλντε «πλήρωσε» στην συνέχεια το γεγονός πως πίστεψε πως το ματς τέλειωσε στο 2-0, καθώς έδωσε το δικαίωμα στην Κρίστιανσουντ όχι μόνο να ισοφαρίσει πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, αλλά και να προηγηθεί 3-2 στο πεντηκοστό έκτο λεπτό. Σαστισμένη μάλιστα από αυτή την αναπάντεχη εξέλιξη, δεν κατάφερε στο τελευταίο ημίωρο να σώσει τουλάχιστον τον βαθμό. Τέσσερις νίκες για τη Μόλντε (Στάμπαεκ 3-0, Βαλερένγκα 4-1, Ρόζενμποργκ 3-0, Μιοντάλεν 1-0), σε ισάριθμα ματς στο «Άκερ», ενώ σταθερά εκτός, ο 26χρονος μέσος Άντερσεν.

Στην αντίπερα όχθη, 3-0 φιλοξενώντας την Στάμπαεκ, βλέποντας την Βίκινγκ να επιστρέφει στα τρίποντα μετά από πέντε αγωνιστικές. Το θετικό πάντως, πως παρά το αρνητικό αυτό σερί που είχε προηγηθεί, ήταν στο -3 μόλις από την πρώτη τριάδα, έχοντας μάλιστα ένα ματς λιγότερο. Στο 0-0 το πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Στάμπαεκ, στο οποίο η Βίκινγκ είχε μια σπουδαία ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, λίγο μετά από ένα οριζόντιο δοκάρι της αντιπάλου της. Παρόλα αυτά, αλλαγή δεδομένων στην επανάληψη, με το 1-0 στο τεσσαρακοστό δεύτερο λεπτό, με εντυπωσιακό βολ πλανέ του 20χρονου μέσου Θόρσβεντ (φωτό) και το 2-0 στο εξήντα με πέναλτι του Χόιλαντ και ενώ η Στάμπαεκ έπαιζε από το πενήντα πέντε με παίκτη λιγότερο. Το 3-0 ακολούθως με διαγώνιο εντός περιοχής σουτ του Μπιτίκι στο εξηκοστό πέμπτο λεπτό, ενώ ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και ένα δοκάρι για την Βίκινγκ στην συνέχεια, η οποία δεν έβγαλε το πόδι από το γκάζι, ψάχνοντας περισσότερα τέρματα. Μία νίκη (Τρόμσο 2-0), μία ισοπαλία (Στρόμσγκοντσετ 0-0) και δύο ήττες (Οντ 0-1, Ρανχάιμ 2-5) για την Βίκινγκ, σε τέσσερα ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο μέσος Τρίπιτς.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για τη Μόλντε, τρεις για την Βίκινγκ και ισάριθμες ισοπαλίες, στις δέκα μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Άκερ», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Πολύ πιο μεγάλος ο βαθμός δυσκολίας του σημερινού ματς για τη Μόλντε, παρά το απόλυτο στο «Άκερ», ειδικά από την στιγμή που υπάρχει απέναντι η επικίνδυνη Βίκινγκ. Δεν θα μπλέξω με σημείο, επιλέγοντας ειδικό στοίχημα τερμάτων.