Το ματς που ολοκληρώνει το πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα του Εκουαδόρ, με την Γκουαγιακίλ Σίτι να ψάχνει το θετικό αποτέλεσμα που θα την απομακρύνει ακόμα περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη, την στιγμή που η Άουκας, με τρίποντο θα εδραιωθεί στην πρώτη οκτάδα.

Δύο συνεχόμενες εκτός έδρας ήττες για την Γκουαγιακίλ Σίτι, με πρώτη το 0-1 από τη «μεγάλη» συμπολίτισσα και πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα και ακολούθως το 1-2 της προηγούμενης αγωνιστικής από την Ελ Νασιονάλ, με θετικό πάντως το ότι βρίσκεται στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη. Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο στο ματς στην έδρα της Ελ Νασιονάλ, με ευκαιρίες εκατέρωθεν, μεταξύ αυτών και ένα οριζόντιο δοκάρι για την Γκουαγιακίλ Σίτι, με τους γηπεδούχους να ανοίγουν το σκορ στο τριάντα ένα, ενώ το 1-1 από αυτογκόλ στο τεσσαρακοστό πέμπτο λεπτό. Θρίλερ ακολούθως στην επανάληψη, με την Ελ Νασιονάλ μπροστά στο σκορ στο πενήντα τέσσερα, βλέποντας στην συνέχεια την Γκουαγιακίλ Σίτι να πιέζει, να έχει δεύτερο δοκάρι, αλλά να μην καταφέρνει στο τέλος να σώσει τουλάχιστον τον βαθμό, παρά μάλιστα, το αριθμητικό της πλεονέκτημα. Δύο νίκες, τρεις ισοπαλίες και μία ήττα για την Γκουαγιακίλ Σίτι, σε έξι ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, σπουδαίο 2-1 φιλοξενώντας την Ιντεπεντιέντε Ντελ Βάγε, το οποίο όχι μόνο διατήρησε την Άουκας στην 8η θέση, αλλά γκρέμισε ταυτόχρονα την αντίπαλο της από την κορυφή. Το 1-0 για την Άουκας στο συγκεκριμένο ματς, με εντυπωσιακό εκτός περιοχής σουτ του Μπαρέιρος στο πέμπτο μόλις λεπτό, ενώ η ισοφάριση από την αντίπαλο της, με αρκετά τυχερό τρόπο, στο τριάντα ένα. Το 2-1 στην συνέχεια στο εξήντα πέντε, με κοντινό πλασέ του Μοντάνιο, βλέποντας την Άουκας να αντέχει στην συνέχεια στην πίεση της Ιντεπεντιέντε Ντελ Βάγε, παρά το γεγονός πως έπαιζε με παίκτη λιγότερο, από το εξηκοστό ένατο λεπτό. Δύο νίκες, μία ισοπαλία και τρεις ήττες για την ομάδα του 47χρονου Αργεντινού, Γκαμπριέλ Σούρερ (φωτό), σε έξι ματς στο πρωτάθλημα, μακριά από το «Γκονζάλο Πότσο Ριπάλντα», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο αριστερός μπακ Πατίνιο.

Προϊστορία: Επτά νίκες για την Γκουαγιακίλ Σίτι, μία για την Άουκας και δύο ισοπαλίες, στις δέκα μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία, στο «Κριστιάν Μπενίτες Μπετανκούρ».

Πολύ σκληρός αντίπαλος για οποιονδήποτε στο «σπίτι» της η Γκουαγιακίλ Σίτι, στo οποίο έχει ηττηθεί μόλις μία φορά, σημειώνοντας μάλιστα πως λύγισε δύο λεπτά πριν το φινάλε, στο 0-1 από την Ιντεπεντιέντε Ντελ Βάγε. Αρκετά δύσκολος πάντως ως αντίπαλος και η Άουκας και ομάδα γενικότερα που βρίσκει δίχτυα, παρά το γεγονός πως χάνει αρκετή από την δύναμη της μακριά από το γήπεδο της.