Στο «Ναμπιζάο» της Μπραγάνσα, το δεύτερο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με τη Μπραγκαντίνο σε ρόλο φαβορί φιλοξενώντας την Φιγκεϊρένσε, ψάχνοντας το τρίποντο που θα την φέρει στην κορυφή, έστω και με ένα αγώνα περισσότερο.

Επτά βαθμοί για τη Μπραγκαντίνο στις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές, σημειώνοντας, πως η ομάδα του 50χρονου Αντόνιο Κάρλος Ζάγκο (φωτό), με το 0-1 του Σαββάτου στην έδρα της πρωτοπόρου Λοντρίνα, γνώρισε την πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα. Είχαν προηγηθεί, το 1-0 της πρεμιέρας στην έδρα της Μπραζίλ Πελότας, το εντός 1-1 με την Σπορτ Ρεσίφε και το 3-0 φιλοξενώντας την Ατλέτικο Γκοϊανιένσε. Ματς με πολλές ευκαιρίες εκατέρωθεν αυτό στην έδρα της Λοντρίνα, με τη Μπραγκαντίνο πάντως να δείχνει επιπολαιότητα και βιασύνη στην τελική προσπάθεια, την στιγμή που η αντίπαλος της ήταν πιο αποτελεσματική, με το τέρμα που έκανε την διαφορά, στο εβδομηκοστό όγδοο λεπτό. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, το αήττητο για την Φιγκεϊρένσε στις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές, με χαρακτηριστικό πως η ομάδα της Φλοριανόπολις με το προ μίας εβδομάδας 1-0 φιλοξενώντας την ουραγό Μπραζίλ Πελότας, έσπασε το ρόδι στο φετινό πρωτάθλημα. Είχαν προηγηθεί τρεις ισοπαλίες, με 0-0 στην πρεμιέρα στην έδρα της Γκουαρανί και το ίδιο σκορ στο Ρεσίφε απέναντι στην Σπορτ, ενώ 2-2 εντός, ενδιάμεσα αυτών, με την Σάο Μπέντο. Καλύτερη η Φιγκεϊρένσε στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με τη Μπραζίλ Πελότας, ψάχνοντας με υπομονή το γκολ, το οποίο πάντως δεν ήρθε, παρά τις σημαντικές ευκαιρίες που δημιούργησε. Αλλαγή σκηνικού όμως στην επανάληψη, με τη Μπραζίλ Πελότας πιο απειλητική και την Φιγκεϊρένσε αδικαιολόγητα σε παθητικό ρόλο, καταφέρνοντας πάντως να φτάσει στο 1-0, κόντρα στην ροή του αγώνα, με κοντινό πλασέ του Ζοάο Ντιόγκο, στο πεντηκοστό τέταρτο λεπτό. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Δύο νίκες για τη Μπραγκαντίνο, μία για την Φιγκεϊρένσε και μία ισοπαλία, στις τέσσερις μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Ναμπιζάο», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Επιλογή μου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, εκτιμώντας επίσης πως η Μπραγκαντίνο θα θέλει να βγάλει σημάδια αντίδρασης και να αφήσει πίσω το 0-1 στην έδρα της Λοντρίνα. Επιπλέον, το αήττητο όπως προαναφέρθηκε για την Φιγκεϊρένσε, παραδόξως πάντως, καθώς δεν έχει βγάλει μάτια με την απόδοση της.