Ήταν εξ αρχής το φαβορί του ζευγαριού κόντρα στη Χέρακλες η Ουτρέχτη και το απέδειξε και στο γήπεδο, κερδίζοντας εκτός έδρας με 2-0. Έτσι πρέπει να συμβεί ένα θαύμα για να χάσει το εισιτήριο για τον τελικό των πλέι οφ. Θυμίζουμε ότι η ομάδα που θα προκριθεί θα αντιμετωπίσει στον δεύτερο γύρο την νικήτρια του Γκρόνινγκεν – Φιτέσε.

Η Ουτρέχτη έδειξε για ακομα χρονιά οτι το σημαντικό είναι η σταθερότητα. Όπως συμβαίνει τα τελευταία χρόνια, έτσι και φέτος πρωταγωνίστησε και εξασφάλισε εύκολα την συμμετοχή της στα πλέι οφ και θέλει να φτάσει μέχρι το τέλος, εξασφαλίζοντας την έξοδο της στην Ευρώπη.

Πριν δύο χρόνια στην ίδια διαδικασία είχε βγει στο Γιουρόπα Λιγκ, ενώ πέρσι έφτασε μέχρι τον τελικό, αλλά έχασε από τη Φιτέσε.

Ήταν άκρως αποτελεσματική στο πρώτο ματς επικρατώντας 2-0 της Χεράκλες. Έκανε τη... δουλειά μέσα σε 4 λεπτά, προηγήθηκε με πέναλτι στο 36' και λίγο αργότερα πέτυχε και δεύτερο τέρμα με κεφαλιά του Ντέσερς.

Πρόκειται για μια ομάδα που εντός έδρας έχει δείξει μεγάλη σταθερότητα και παραμένει αήττητη στα επτά τελευταία, με τρεις νίκες και τέσσερις ισοπαλίες. Τα τρία "Χ' ήταν με σκορ 0-0, ενώ οι τέσσερις νίκες συνοδεύηκαν τόσο απο goal, όσο και απο το over 2.5.

Από την άλλη πλευρά, τα πράγματα έγιναν πολύ δύσκολα για τη Χέρακλες και θα χρειαστεί να φτάσει σε υπέρβαση για να συνεχίσει στη διαδικασία. Όμως έτσι και αλλιώς η σεζόν κρίνεται επιτυχημένη μόνο αφού κανείς δεν περίμενε απο την ομάδα να μπει στα πλέι οφ. Πρέπει να σημειώσουμε ότι πλέον η Χέρακλες χρειάζεται να πετύχει τουλάχιστον 3 γκολ (ή 2-0 για παράταση), ώστε να περάσει στον τελικό.

Η φιλοξενούμενη μετράει πέντε συνεχόμενα εκτός έδρας goal, ενώ έχει δεχτεί περισσότερα απο δύο τέρματα στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

Προϊστορία: Η Ουτρέχτη μετράει τρεις νίκες σε ισάριθμα φετινά ματς απέναντι στη Χέρακλες. Απόψε θέλει να σφραγίσει την συμμετοχή της στον τελικό των πλέι οφ.

Πρόταση: Η Ουτρέχτη είναι εξαιρετική στην έδρα της, η Χέρακλες θα παίξει χωρίς άγχος και μπορεί να σκοράρει.

Πρόταση: goal & over 2.5