Ανοιχτούς λογαριασμούς έχουν αφήσει Φίτεσε και Γκρόνινγκεν για τα πλέι-οφ της Ευρώπης στην Ολλανδία. Η Γκρόνιγκεν επικράτησε 2-1 στο πρώτο ματς και έτσι τα πάντα είναι ανοιχτά εν όψει του αποψινού ματς.

Κολακευμένη πρέπει να αισθάνεται η Φίτεσε απο το 2-1 με το οποίο ηττήθηκε στο πρώτο παιχνίδι, αφού ήταν μια απο τις χειρότερες εμφανίσεις της στο πρωτάθλημα και πάλι καλά που δεν έπαθε μεγαλύτερη ζημιά στο τελικό σκορ. Με το γκολ που έβαλε στο 70ο λεπτό, προφανώς έχει ένα αποτέλεσμα που ανατρέπεται, αλλά με την ίδια εμφάνιση δεν θα έχει ελπίδα απέναντι σε μια Γκρόνιγκεν που έδειξε σε καλή αγωνιστική κατάσταση.

Αξίζει πάντως να σημειώσουμε ότι εντός έδρας η Φίτεσε έδειξε να είναι εντυπωσιακή, έχοντας μόλις μια ήττα στα 17 ματς που έδωσε. Έχασε μόνο απο τον Άγιαξ, ενώ είναι εντυπωσιακό το γεγονός ότι έχει δεχτεί γκολ στα 16 απο τα 17 ματς για το πρωτάθλημα.

Η Γκρόνιγκεν δεν πήρε καθαρό σκορ στο πρώτο παιχνίδι, παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε στο 55ο λεπτό με 2-0. Είναι μια από τις πιο βελτιωμένες ομάδες του πρωταθλήματος, αλλά έχει δείξει αδυναμία εκτός έδρας ,όπου μέσα στο 2019 έχει μόλις μια νίκη σε οκτώ παιχνίδια. Αξίζει να αναφέρουμε ότι ποτέ στο παρελθόν, ομάδα που τερμάτισε στην τελευταία θέση των πλει οφ, δεν κατάφερε να πάρει το ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Προϊστορία: Η Φίτεσε μετράει πέντε συνεχόμενες νίκες απέναντι στη Γκρόνιγκεν, η οποία έχει άσχημη προϊστορία στο Άρνεμ.

Πρόταση: Η Φίτεσε θα προσπαθήσει με όπλο την έδρα να πάρει την πρόκριση. Δεν έπεισε με την εμφάνιση της στο πρώτο παιχνίδι, αλλά στο Άρνεμ τα πράγματα είναι πάντα διαφορετικά.