Πρόκειται για τον 1ο αγώνα της ημιτελικής φάσης των πλέι-οφ ανόδου. Δεν ισχύει το εκτός έδρας γκολ, ενώ δεν προβλέπεται παράταση. Αν φέρουν τα ίδια αποτελέσματα προκρίνεται στον τελικό η ομάδα με την καλύτερη κατάταξη στην κανονική περίοδο (Πεσκάρα).

Η Βερόνα έκανε τη ζωή της δύσκολη στην προηγούμενη φάση των πλέι οφ, αφού το ματς απέναντι στη Περούτζια οδηγήθηκε στη παράταση. Ισοφαρίστηκε μάλιστα στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας, παίζοντας με παίκτη παραπάνω. Τελικά ξέσπασε στη παράταση και σκόραρε τρεις φορές για να πάρει την πρόκριση.

Η Βερόνα πλέον έχει αποκτήσει αυτοπεποίθηση, ενώ απέναντι σε Παρσκάρα φέτος δεν έχασε σε κανένα απο τα δύο ματς που έδωσε, μετρώντας μια νίκη και μια ισοπαλία.

Οι γηπεδούχοι έχουν φέρει τέσσερα goal στα πέντε τελευταία παιχνίδια τους, ενώ έχουν σκοράρει στα 17 απο τα 19 εντός έδρας ματς που έχουν δώσει φέτος. Στα αγωνιστικά, εκτός μάχης μένει ο μέσος Τζακάνι και ο στόπερ Μπιανκέτι.

Τυχερή με την καραμπόλα της αποβολής της Παλέρμο από το πρωτάθλημα, η Πεσκάρα απέφυγε τον προκριματικό γύρο των πλέι-οφ και βρέθηκε απευθείας στα ημιτελικά και με πλεονέκτημα έδρας, κόντρα στη Βερόνα.

Η Πεσκάρα γνωρίζει ότι θα πρέπει να υπερβάλει εαυτόν για να μπορέσει να πάρει την πρόκριση στον τελικό των πλέι οφ. Είναι ομάδα που μπορεί να έκανε εξαιρετικό πρώτο γύρο, μπορεί να τερμάτισε στην 4η θέση, αλλά το τελευταίο διάστημα είχε αρκετές απώλειες βαθμών. Επισης σημαντικό στοιχείο είναι ότι ως φιλοξενούμενη μάλιστα αγνοεί την νίκη από τις 18 Φεβρουαρίου και σίγουρα ακόμα και η ισοπαλία στο Μπεντεγκόντι σήμερα θα θεωρηθεί επιτυχημένο αποτέλεσμα. Έχει συμπληρώσει αισίως έξι ματς εκτός έδρας χωρίς νίκη. Στα αγωνιστικά, εκτός θα μείνει ο μέσος Μλεγκόνι και ο επιθετικός Ντελ Σόλε.

Προϊστορία: Στην κανονική περίοδο η Βερονα επικράτησε στο Μπεντεγκόντι 3-1, ενώ εκτός έδρας απέσπασε ισοπαλία 1-1.

Πρόταση: Πρόκειται για ένα ζευγάρι στο οποίο η Βερόνα δείχνει να έχει πλεονέκτημα. Μένει να δούμε αν θα καταφέρει να πάρει προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς.