Στην Red Bulls Arena διεξάγεται τα ξημερώματα η αναμέτρηση ανάμεσα στην Νέα Υόρκη R.B και τους Whitecaps του Βανκούβερ με σημείο αναφοράς τις σημαντικές απουσίες που θα έχουν οι γηπεδούχοι αλλά και το συντηρητικό και προσεχτικό στιλ που προσεγγίζουν τα παιχνίδια τους μακριά από τον Καναδά οι φιλοξενούμενοι.

Οι “Ταύροι” έδειξαν χαρακτήρα την περασμένη αγωνιστική όταν παρατάχτηκαν και τότε με αρκετές απουσίες ( Σον Ράιτ Φίλιπς, Άαρον Λονγκ) ενώ αποβλήθηκε και Τιμ Πάρκερ στο 35ο λεπτό ωστόσο κατάφεραν να κερδίσουν την περσινή πρωταθλήτρια Ατλάντα με 1-0 χάρη στο γκολ που πέτυχε ο Τομ Μπάρλοου στα μισά της επανάληψης, έχοντας μπει ως αλλαγή στο ματς νωρίτερα , ύστερα από την ασίστ του Ντάνι Ρόιερ ο οποίος και αυτός είχε περάσει ως αλλαγή στην εν λόγω αναμέτρηση.

Ο Κρις Άρμας δεν μπορεί να υπολογίζει απόψε στις υπηρεσίες του τιμωρημένου Τιμ Πάρκερ ενώ την ίδια ώρα ο Εγγλέζος γκολτζής Μπραντλεϊ Ράιτ Φίλιπς δίνεται ως ιδιαίτερα αμφίβολος όπως και ο Γάλλος μέσος Ζανσάν Μπενζεκούρ.
Σίγουρα εκτός είναι και ο συμπατριώτης του Φλοριάν Βαλό.

Οι Καναδοί πήραν βαθμό στο Kansas City από την ομώνυμη ομάδα με 1-1 έχοντας αρκετή τύχη αφού ισοφάρισαν στα χασομέρια το γκολ του Κρίστιαν Νέμεθ χάρη σε ένα πανέμορφο αλλά συνάμα και τυχερό γκολ του Ντέρεκ Κορνέλιους.

Έτσι η ομάδα του Μαρκ Ντο Σάντος έχει πλέον μαζέψει βαθμούς στα 4/5 πιο πρόσφατα παιχνίδια της και έχει αναρριχηθεί στην 9η θέση βάζοντας ... πλώρη ακόμη και για τα φετινά playoffs.
Πάντως αξίζει να αναφερθεί πως και οι φιλοξενούμενοι έχουν γεμάτο απουσιολόγιο στα τελευταία τους παιχνίδια και το ίδιο θα συμβεί και απόψε με πιο ηχηρές απουσίες αυτές των: Χενρι ( 13/2, αμυντικός), Φελιπε Μάρτινς ( 9/0, Βραζιλιανου μέσου) αλλά και του Ρέινα ( 8/1, Περουβιανός μέσος).

Προϊστορία: Η ισοπαλία δεσπόζει στα μεταξύ τους παιχνίδια αφού είναι χαρακτηριστικό πως τα 5 από τα 11 έχουν λήξει Χ.

* Με βάση την δύναμη της έδρας οι γηπεδούχοι έχουν ένα προβάδισμα αλλά λόγω των απουσιών τους θα αρκεστώ στο σύνολο τερμάτων 2-3 με απόδοση στο διαδίκτυο στο 2.00.

ΠΡΟΤΑΣΗ: 2-3 ΓΚΟΛ