Στην πρωτεύουσα του Εκουαδόρ, το πρώτο ματς ανάμεσα στην Ιντεπεντιέντε Ντελ Βάγε και την πρωταθλήτρια Χιλής, Κατόλικα, για τον 2ο γύρο του Κόπα Σουνταμερικάνα, με τον μεταξύ τους επαναληπτικό σε μία εβδομάδα στο Σαντιάγκο.

Αξίζει να τονιστεί, πως στον 2ο γύρο του Κόπα Σουνταμερικάνα έχει ισχύ στον κανόνα του εκτός έδρας γκολ, ενώ σε περίπτωση ίδιου αποτελέσματος μετά και τον επαναληπτικό, ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι. Η ομάδα που θα προκριθεί, θα βρεθεί αντιμέτωπη στην φάση των «16», με τη νικήτρια του ζευγαριού Λίβερπουλ Μοντεβιδέο – Καράκας.

Ήττα με 0-2 στο πρώτο ματς του προηγούμενου γύρου με την Ουνιόν Σάντα Φε στην Αργεντινή, βλέποντας όμως την Ιντεπεντιέντε Ντελ Βάγε να «απαντά» με το ίδιο σκορ στον επαναληπτικό στο Εκουαδόρ και να πανηγυρίζει ακολούθως την πρόκριση στην διαδικασία των πέναλτι. Εντός συνόρων, 1-0 το Σάββατο φιλοξενώντας την Ελ Νασιονάλ, βλέποντας την Ιντεπεντιέντε Ντελ Βάγε, με το αποτέλεσμα αυτό, να συνεχίζει να μοιράζεται την κορυφή με τη Μπαρτσελόνα Γκουαγιακίλ.

Στην άλλη πλευρά, στην 3η θέση του 8ου ομίλου του Κόπα Λιμπερταδόρες η Κατόλικα, πίσω από τη Λιμπερτάδ και την Γκρέμιο και «υποβιβασμός» στον 2ο γύρο του Σουνταμερικάνα. Το «αφεντικό» πάντως εντός συνόρων η πρωταθλήτρια Χιλής, καθώς μετά το 5-1 του Σαββάτου στο «Σαν Κάρλος ντε Αποκίντο» σε βάρος της Αντοφαγκάστα, διατήρησε το +6 από την 2η στον βαθμολογικό πίνακα, Κόλο Κόλο. Στο 1-1 το πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Αντοφαγκάστα, με το 2-1 ακολούθως στο πενήντα έξι, ενώ τρία τέρματα στην συνέχεια για τους «σταυροφόρους» στο τελευταίο δεκάλεπτο, με το ένα εξ αυτών, στο ογδοηκοστό έβδομο λεπτό, από τον «γνωστό» από το μικρό πέρασμα του από την ΑΕΚ, Μπουονανότε (φωτό).

Προϊστορία: Δύο ισοπαλίες για την Ιντεπεντιέντε Ντελ Βάγε και μία ήττα, σε τρία εντός έδρας ματς στην ιστορία της, απέναντι σε ομάδες της Χιλής. Πέντε νίκες και δύο ήττες για την Κατόλικα, στις επτά προηγούμενες επισκέψεις της στο Εκουαδόρ.

Αρκετά ισορροπημένο ζευγάρι, στο οποίο η πρόκριση αναμένεται να κριθεί στις λεπτομέρειες. Επιλογή μου για το σημερινό ματς ο «άσος», εκτιμώντας πως πολύ πιθανό να είναι αυτός που θα κάνει τη μικρή διαφορά.