Ελβετικός ‘’εμφύλιος’’ στα προημιτελικά του Roland Garros αφού ο Ρόζτερ Φέντερερ έρχεται αντιμέτωπος με τον Σταν Βαβρίνκα.

Ο"Βασιλιάς" προέρχεται από μία νίκη με straight sets επί του Λεονάρντο Μέγιερ (Νο68) με συνολικά 26 games.Το Νο3 στον κόσμο, έχει κερδίσει και τα 12 σετ σε αυτό το τουρνουά. Ο Φέντερερ αν καταφέρει να πάρει την πρόκριση θα βρεθεί για όγδοη φορά στα ημιτελικά μίας Grand Slam διοργάνωσης στις τελευταίες 12 προσπάθειες του ενώ πιο συγκεκριμένα στο Γαλλικό Όπεν έχει βρεθεί σε αυτή τη φάση άλλες επτά φορές στην καριέρα του. Στη χωμάτινη επιφάνεια έχει κερδίσει τους οκτώ από τους τελευταίους δέκα αγώνες.

Από την άλλη πλευρά, ο Βαβρίνκα κέρδισε τον Στέφανο Τσιτσιπά στα πέντε σετ για να κλέισει μία θέση στα προημιτελικά του τουρνουά ύστερα από έναν αγώνα που διήρκησε 5 ώρες και 10 λεπτά. Στο συγκεκριμένο ματς ο 34χρονος Ελβετός είχε συνολικά 55 αβίαστα λάθη ενώ μεγάλο ερωτηματικό για τον σημερινό αγώνα είναι η κούραση. Το Νο28 του κόσμου, έχει ρεκόρ 9-6 σε προημιτελικούς ενώ έχει κερδίσει τα επτά από τα τελευταία δέκα παιχνίδια που έχει παίξει στο χώμα.

Προϊστορία: Φέντερερ και Βαβρίνκα έχουν έρθει αντιμέτωποι άλλες 28 φορές με τον ‘’Βασιλιά’’ να έχει κερδίσει 25 απ’ αυτούς τους αγώνες, συμπεριλαμβανομένου και του πιο πρόσφατου τη φετινή χρονιά στο Indian Wells. Η τελευταία νίκη του Βαβρίνκα επί του Φέντερερ ήταν το 2015 στο Roland Garros τη χρονιά δηλαδή που ο 34χρονος είχε κατακτήσει το Γαλλικό Όπεν. Στο χώμα ο Φέντερερ έχει το πάνω χέρι στις μεταξύ τους αναμετρήσεις με ρεκόρ 5-3 ενώ 20 αγώνες από τους 28 έχουν τελειώσει σε straight sets.

Πρόταση: Η πιο μεγάλη νίκη του Βαβρίνκα επί του Φέντερερ έχει έρθει σε χωμάτινη επιφάνεια επομένως μπορεί κάποιος να κάνει μία υπόθεση για το παιχνίδι. Ωστόσο, αυτό που θα μετρήσει τη συγκεκριμένη στιγμή είναι ποιος τενίστας είναι πιο ξεκούραστος και σε αυτό ο ‘’Βασιλιάς’’ υπερτερεί αφού ο Βαβρίνκα έρχεται από μία μεγάλη μάχη πέντε ωρών και η λογική λεει ότι δεν θα του έχουν μείνει πολλές δυνάμεις. Επομένως, ο Φέντερερ θα καταφέρει να πάρει το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Roland Garros.