Το δεύτερο συνεχόμενο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες με γηπεδούχο την ομάδα της Σάντος, μετά από τον μεταξύ τους επαναληπτικό μεσοβδόμαδα για την φάση των «16» του κυπέλλου, όπου η Ατλέτικο Μινέιρο πραγματοποίησε τη μεγάλη ανατροπή στο υπέρ της 2-1, πανηγυρίζοντας φυσικά την πρόκριση.

Πολύτιμο και ταυτόχρονα «επαγγελματικό», τουλάχιστον βάσει εικόνας, 1-0 την προηγούμενη αγωνιστική στο «Καστελάο» της Φορταλέζα σε βάρος της τοπικής Σεαρά, το οποίο έδωσε την ευκαιρία στην Σάντος να διατηρηθεί στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Κυρίαρχος στο μεγαλύτερο μέρος του συγκεκριμένου ματς και με σημαντικές ευκαιρίες η Σεαρά, έχοντας μεταξύ αυτών και ένα οριζόντιο δοκάρι, με την Σάντος όμως αυτή που βρήκε δίχτυα, «τιμωρώντας» την αντίπαλο της στο πεντηκοστό δεύτερο λεπτό, με κοντινή κεφαλιά του Εντουάρντο Σάσα. Ακολούθησε ο μεταξύ τους επαναληπτικός για την φάση των «16» του κυπέλλου, στον οποίο η Ατλέτικο Μινέιρο διαμόρφωσε το υπέρ της 2-1 πέντε λεπτά πριν το φινάλε με τον Τσαρά, πανηγυρίζοντας την πρόκριση, συνάρτηση του 0-0 του πρώτου ματς στο Μπέλο Οριζόντε. Δύο νίκες (Φλουμινένσε 2-1, Βάσκο 3-0) και μία ισοπαλία (Ιντερνασιονάλ 0-0) για την Σάντος, σε τρία ματς στο πρωτάθλημα στο «Βίλα Μπελμίρο», ενώ με την αποστολή της εθνικής Περού ο μέσος Κουέβα και με αυτή της Παραγουάης ο επιθετικός Γκονσάλες.

Στην άλλη πλευρά, επιβλητικό 4-0 την προηγούμενη αγωνιστική φιλοξενώντας τη νεοφώτιστη CSA, σε ένα ματς μάλιστα, στο οποίο βάσει εικόνας και ευκαιριών το τελικό σκορ είναι «φτωχό» για την Ατλέτικο Μινέιρο. Πολλές και σημαντικές ευκαιρίες για την Ατλέτικο Μινέιρο στο συγκεκριμένο ματς, πέρα από τα τέσσερα της τέρματα, έχοντας μάλιστα μεταξύ αυτών και δύο δοκάρια. Το 1-0 στο είκοσι με πέναλτι του Φάμπιο Σάντος, το δύο μηδέν τρία λεπτά αργότερα, με εκπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κασάρες, το 3-0 στο πενήντα από περίτεχνη ατομική προσπάθεια του Τσαρά, ενώ το 4-0 στο εβδομήντα έξι, με πλασέ από το σημείο περίπου του πέναλτι, από τον Αντίλσον. Δύο νίκες (Βάσκο 2-1, Σεαρά 2-1) και μία ήττα (Γκρέμιο 0-1) για την Ατλέτικο Μινέιρο, σε τρία ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Ιντεπεντένσια», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Οκτώ νίκες για την Σάντος, τέσσερις για την Ατλέτικο Μινέιρο, προσθέτοντας και το πρόσφατο 2-1 που προαναφέρθηκε και μία ισοπαλία, στις 13 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Βίλα Μπελμίρο», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Δεδομένο πως η Σάντος, θα προσπαθήσει να πάρει μια άτυπη ρεβάνς από την σημερινή της αντίπαλο, για το 1-2 του κυπέλλου. Παρόλα αυτά, απρόβλεπτη ως ομάδα, ενώ σε καλό momentum το τελευταίο διάστημα η Ατλέτικο Μινέιρο, η οποία έχει την ποιότητα να φανεί απειλητική και να βρει δίχτυα, απέναντι σε οποιονδήποτε αντίπαλο.