Πολύ σπουδαίο βαθμολογικά ματς, με την ισοπαλία μάλιστα να μην εξυπηρετεί τα σχέδια τόσο των Σκοπίων όσο και της Αυστρίας, ειδικά από την στιγμή που η Πολωνία έχει ξεκινήσει με το απόλυτο και βρίσκεται στην κορυφή του 7ου ομίλου, ειδικότερα όταν το Ισραήλ βρίσκεται στην 2η θέση.

Εννέα βαθμοί για την Πολωνία στις τρεις πρώτες αγωνιστικές, επτά για το Ισραήλ, τέσσερις για την ομάδα των Σκοπίων, τρεις για την Αυστρία, στους δύο η Σλοβενία, ενώ στο μηδέν η Λετονία. Στα άλλα δύο ματς του σημερινού προγράμματος στον συγκεκριμένο όμιλο, η Πολωνία φιλοξενεί το Ισραήλ και η Λετονία την Σλοβενία.

Κανένα απολύτως πρόβλημα για τα Σκόπια στο 4ο γκρουπ της 4ης κατηγορίας στο Nations League, τερματίζοντας στην 1η θέση, έχοντας απολογισμό πέντε νίκες και μία ήττα, με αντιπάλους την Αρμενία (2-0, 0-4), το Γιβραλτάρ (2-0, 4-0) και το Λιχτενστάιν (4-1, 2-0). Με αρκετό ενθουσιασμό μάλιστα η ομάδα των Σκοπίων στο ξεκίνημα των προκριματικών του Euro, καθώς επικράτησε 3-1 εντός στην πρεμιέρα της Λετονίας και πήρε βαθμό ακολούθως στην Σλοβενία (1-1), βλέποντας όμως να προσγειώνεται στην πραγματικότητα την Παρασκευή φιλοξενώντας την Πολωνία. Τα απολύτως απαραίτητα από την Πολωνία στο μεταξύ τους ματς, στο οποίο επικράτησε με το «επαγγελματικό», βάσει εικόνας, 1-0 και στο οποίο η ομάδα των Σκοπίων απείλησε μόνο με δύο σουτ λίγο πριν το φινάλε. Το τέρμα που έκανε την διαφορά, στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου (47΄), με κοντινό πλασέ του Πιάτεκ, σε μια φάση διαρκείας στα καρέ των Σκοπίων. Τιμωρημένος για σήμερα, ο στόπερ Μούσλιου, ο οποίος αποβλήθηκε, πέντε λεπτά πριν το φινάλε.

Στον αντίποδα, στην 2η θέση του 3ου γκρουπ της 2ης κατηγορίας του Nations League η Αυστρία και με απολογισμό δύο νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα, έχοντας απέναντι της την Βοσνία (0-1, 0-0) και την Β. Ιρλανδία (1-0, 2-1). Δύο ήττες ακολούθως στο ξεκίνημα στα προκριματικά του Euro, με 0-1 στην πρεμιέρα στην Βιέννη από την Πολωνία και 2-4 ακολούθως στην Χάιφα από το Ισραήλ, παίρνοντας όμως μεγάλη ανάσα την Παρασκευή με το υπέρ της 1-0 φιλοξενώντας την Σλοβενία. Το γκολ της λύτρωσης, με κοντινό πλασέ του Μπουργκστάλερ, στο εβδομηκοστό τέταρτο λεπτό, μετά από ασταθή απόκρουση του γκολκίπερ των Σλοβένων, Όμπλακ, με τον 30χρονο επιθετικό της Σάλκε να αποδεικνύεται, η «χρυσή» αλλαγή του Φράνκο Φόντα. Με πρόβλημα οι στόπερ Πρεντλ (Γουότφορντ) και Βέμπερ (Σεβίλλη) και ο μέσος της Χοφενχάιμ, Γκρίλιτς.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το πρώτο ματς στην ιστορία των δύο ομάδων, καθώς δεν έχουν βρεθεί ποτέ αντιμέτωπες στο παρελθόν, είτε σε επίσημο είτε σε φιλικό.

Αξιόμαχη η ομάδα των Σκοπίων και με αρκετό ενθουσιασμό όπως προαναφέρθηκε στο ξεκίνημα της στα προκριματικά. Στο ματς με την Πολωνία όμως αποδείχθηκε πως έχει και συγκεκριμένο ταβάνι, εκτιμώντας πως η Αυστρία έχει σήμερα την ευκαιρία με νίκη, να καλύψει το χαμένο έδαφος και να μπει και πάλι γερά στην διεκδίκηση της πρόκρισης.